Zmiana nazwiska na nazwisko dziadków

Pytanie:

Moi dziadkowie przybyli do Polski z nazwiskiem niemieckim i pradziadkowie byli Niemcami. Po przybyciu do Polski dziadkowie zmienili nazwisko na polskie. Czy ja-wnuczka mogłabym wrócić do niemieckiego nazwiska i uzyskać obywatelstwo polsko-niemieckie i paszport polsko-niemiecki? Jakie musiałabym poczynić kroki ku temu. Posiadam tylko akt urodzenia mojego taty i tam widnieje nazwisko rodowe niemieckie. Od czego musiałabym zacząć?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli chodzi o kwestię obywatelstwa, to reguluje ją prawo niemieckie, którym nasz serwis się nie zajmuje. W każdym bądź razie zawsze będzie Pani w świetle prawa polskiego obywatelką polską, chyba że zrzeknie się Pani obywatelstwa polskiego. Fakt, że kiedyś nabędzie Pani obywatelstwo innych krajów nie będzie tutaj miał znaczenia. Odnośnie zmiany nazwiska to możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska ma: -

 • osoba, która ma obywatelstwo polskie,

 • osoba, która nie ma obywatelstwa żadnego z państw (tzw. bezpaństwowiec), pod warunkiem, że ma miejsce zamieszkania w Polsce.

Wniosek o zmianę imienia nie wymaga do jego uwzględnienia zaistnienia jakiś szczególnych przyczyn. Wniosek o zmianę nazwiska zostanie uwzględniony o ile wnioskodawca uzasadni go ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:

 1. nosi nazwisko: 

 • ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, 

 • o brzmieniu niepolskim, 

 • posiadające formę imienia (np. Marek Leszek);

 1. pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione

W Pani przypadku wniosek taki jak wynika z powyższego może nie zostać uwzględniony.Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Marzena Burda

3.8.2015 20:33:11

Re: Zmiana nazwiska na nazwisko dziadków

Dzień dobry. Mój dziadek lub pradziadek zmienił sobie nazwisko, gdyż stwierdził iż nazwisko "Burdziński" jest za długie, więc skrócił je na "Burda". Pod nazwiskiem "Burda" jestem trzecim pokoleniem. Czy mam szansę i jak mogłabym zmienić na oryginalne nazwisko "Burdziński", gdyż źle się czuję pod obecnym nazwiskiem od momentu gdy się dowiedziałam historii rodzinnego oficjalnego nazwiska ? Pozdrawiam serdecznie, Marzena Burda z Zabrza.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • 28.10.2018

  Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?

  Osoba po rozwodzie, która chce wrócić do nazwiska, które było przez nią noszone przed ślubem, może - aby to załatwić - umówić się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (...)

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 2.7.2010

  Firma, czyli oznaczenie przedsiębiorcy

  Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 25 września 2003 r. wprowadziła do kodeksu regulację dotyczącą firmy, pod którą działa przedsiębiorca, dotychczas uregulowaną (...)

 • 19.10.2017

  Jak zarejestrować urodzenie w urzędzie stanu cywilnego?

  Nowo narodzone dziecko musi zostać zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego. Sporządzony dla dziecka akt urodzenia będzie określał m.in. jego dane osobowe (imię, nazwisko), pochodzenie od określonych (...)