Zmiana obowiązku alimentacyjnego

Pytanie:

"Córka wbrew wyrokowi SO rozwodowego mieszka z matką zamiast z ojcem i ma zasądzone alimenty, których nie płaci. Po kilku miesiącach matka uzyskuje wyrok SR zmieniający postanowienie SO rozwodowego zmieniając formalnie miejsce zamieszkania córki na miejsce zamieszkania matki. Ojciec występuje jednak o egzekucję komorniczą o niezapłacone alimenty, mimo iż przed SR przyznawał, że córka mieszka z matką. Czy matka może żądać umorzenia, zwieszenia czy zwrotu niesłusznie pobieranych alimentów. No właśnie, czy można zarzucić, że ojciec niesłusznie pobiera alimenty skoro przyznaje, że córka mieszka z matką? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana obowiązku alimentacyjnego

Zgodnie z artykułem 138 kro w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego. Chodzi o sytuacje powstałe po uprawomocnieniu orzeczenia. Jeżeli wbrew wyrokowi sądu córka mieszka z matką od której ma zasadzone alimenty a nie z ojcem u którego córka przebywać powinna, wówczas owa zmiana wspomniana w ustawie zmiana stosunków zachodzi, tym bardziej, iż miejsce zamieszkania córki zostało zmienione przez SR. Daje to możliwość wystąpienia z powództwem o zmianę wyroku na podstawie art. 138 kro

Przepis art. 138 kro ma zastosowanie również wówczas, gdy zobowiązany do alimentów dochodzi zmniejszenia tych świadczeń lub ograniczenia czasu ich trwania za okres poprzedzający wytoczenie powództwa. Istotna jest bowiem chwila zmiany stosunków, a wiec moment od kiedy córka mieszkała z matką. Zmiana czasu i wysokości świadczeń alimentacyjnych może na gruncie art 138 być dochodzona - dotyczy to także świadczeń już wyegzekwowanych więc także tych które zostałyby zajęte z inicjatywy męża w drodze egzekucji komorniczej.





Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika