Zmiana podziału majątku - zmiana aktu notarialnego
Pytanie:
"Czy można zakwestionować notarialną umowę podziału majątku dokonaną 3 lata temu? Akt notarialny został poprawnie sporządzony, ale były mąż nie zachował się do końca poprawnie. Podpisując akt, zrzekłam się 2 działek budowlanych i 2 samochodów na rzecz męża. Majątek ten nazwano w akcie majątkiem dorobkowym. Akt notarialny nie wspomina nic o innym sprzęcie zakupionym podczas trwania związku (DVD, TV, komputer, sprzęt AGD itd.). Czy w takiej sytuacji powyższy akt dotyczy tylko działek i samochodów, a pozostały majątek jest dalej niepodzielony? W ostatnim punkcie umowy napisano, że "strony zgodnie oświadczają, że nie będą w przyszłości wnosiły roszczeń z tytułu dokonanego podziału majątku dorobkowego" - czyli tylko działek i samochodów, jak rozumiem. Czy po takim czasie mogę wystąpić do sądu o dokonanie podziału reszty majątku? Czy muszę posiadać faktury dokumentujące, że to ja nabyłam np. telewizor? Czy w takiej sytuacji wystarczą zeznania świadków? Podczas trwania związku dostałam od wuja męża w prezencie obrazy, które wciąż wiszą na ścianie w mieszkaniu byłego męża. Nie mam dowodu w postaci testamentu (wuj nie żyje), że obrazy są moje, tylko ewentualne zeznania świadków. Czy jest w ogóle jakakolwiek szansa na odzyskanie mojego wkładu? Były mąż nie jest skory do ugody."
Odpowiedź prawnika: Zmiana podziału majątku - zmiana aktu notarialnego
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa podziału dokładnie określała składniki majątku podlegające podziałowi. W związku z tym trzeba uznać, że pozostały majątek nadal stanowi przedmiot współwłasności i nie ma przeszkód, by dokonać jego podziału. W grę wchodzi podział umowny oraz sądowy. Skoro zawarcie ugody jest mało prawdopodobne, pozostaje droga sądowa. Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym może nastąpić w postępowaniu o podział tego majątku, podczas którego małżonkowie będą mogli na podstawie wszelkich środków dowodowych wykazywać stopień przyczynienia się do powstania majątku. Żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym nie jest dopuszczalne po wydaniu prawomocnego orzeczenia o podziale tego majątku. Wskazać również należy, iż jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej, przedmiot darowizny nie wchodzi do majątku wspólnego, lecz do majątku odrębnego obdarowanego małżonka. Tak więc obrazy darowane w czasie trwania małżeństwa (wspólności majątkowej), stanowią Pani majątek odrębny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?