Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa prawo budowlane stanowi, iż istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę (art. 36 § 1). Ustawa nie wymienia szczegółowo, co należy rozumieć przez istotną zmianę, gdyż niemożliwym jest wyliczenie wszystkich możliwych przypadków. Do nowelizacji z dnia 16 kwietnia 2004 r. przepisy dawały organom administracji dużą swobodę w zakresie uznania, czy dana zmiana jest istotna. Obecnie ustawodawca wprowadził wyliczenie rodzajów zmian, które uważane są za nieistotne (36 § 5). Są nimi zmiany, które nie dotyczą:
-
zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
-
charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;
-
zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
-
zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
-
ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Jeżeli zatem zmiany dotyczą którejś z w/w kategorii, to należy je uznać za istotną zmianę. Budowa tarasu dotyczy kategorii drugiej, zatem jest to istotna zmiana.