Znęcanie się nad zwierzętami

Pytanie:

Czy jest przestępstwem usiłowanie zabicia własnego psa (tzn. przez uderzenie - bez osiągnięcia zamierzonego skutku - śmierci, który to pies po dwóch dniach dochodzi do siebie, niestety w ciągu następnej doby umiera). Czy warto coś takiego zgłosić, a jeżeli tak, to gdzie, jeśli urzędy, Policja wiedzą o tym, ale nikt nie chce "znać" tego problemu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, nie stanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu. Zabicie i znęcanie się nad zwierzęciem stanowi przestępstwo w myśli art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Zgodnie z tym przepisem kto zabija, uśmierca zwierzę albo znęca się nad nim podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywnie. Zatem nawet jeśli opisanego przez Panią czynu nie można zakwalifikować jako umyślnego zabicia zwierzęcia, świadome uderzenie zwierzęcia można uznać za znęcanie się nad zwierzęciem, a w konsekwencji czyn zabroniony w rozumieniu art. 35 wyżej powołanej ustawy. W przypadku powzięcia wiadomości o znęcaniu się nad zwierzęciem warto zasygnalizować ten fakt organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, gdyż taka organizacja może wykonywać prawa pokrzywdzonego w sprawach o przestępstwo z art. 35 wyżej powołanej ustawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

koki

10.3.2011 17:10:55

Znęcanie się

ludzie są okrutni wobec zwierząt *

guuuuuuu

10.3.2011 17:8:30

nnnnnnnnnnnnnn

uttr5iujn 45euiiiiiiirtfgggggggggggggggg

Minka

22.12.2009 21:32:56

Re: Znęcanie się nad zwierzętami

Mam pytanie sąsiad ma owczarka kałkaskiego. Nie jest on ułożony,ma bude do której nie wchodzi Spi na ziemi.Jest niezadbany i agresywny ma ok.1 roku.Strach jest przejść przez podwórko gdyż rzuca się na furtkę która w każdej chwili może rozwalić.Co w takiej sytuacji można zrobić aby nie doszło do tragedii

mr

13.11.2009 7:54:46

Re: Znęcanie się nad zwierzętami

mam pytanie czy przestepstwem jest wrzucenie czyjegos psa do wody (zanzaczam, ze psiak nie lubial wody, uciekal przed nia) w nastepstwie czego pies zaczal chorowac po ponad miesiecznych cierpieniach zostal uspiony z powodu zbieranai sie wody w plucach oraz w brzuszku, najprawdopodobniej bylo to pekniecie worka osierdziowego

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Większe sankcje za okrucieństwo wobec zwierząt

  Celem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, (...)

 • Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

  Przyjęta przez Sejm nowelizacja wzmacnia ochronę prawną zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę. Przepisy przewidują podwyższenie maksymalnych kar za zabijanie (...)

 • Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

  Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy wymierzonej przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt. Przewidziano m.in. zaostrzenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi. Ma to pomóc (...)

 • Lepsza ochrona zwierząt

  Od 19 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy ustawy, której celem jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, głównie (...)

 • Przeciw okrucieństwu wobec zwierząt

  Celem przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji jest zaostrzenie kar grożących osobom, które znęcają się nad zwierzętami lub zabijają je wbrew obowiązującym przepisom (...)

NA SKÓTY