Za psa na łańcuchu areszt lub grzywna

Na karę narazisz się wtedy, gdy zwierzę pozostanie na uwięzi dłużej niż 12 godzin lub łańcuch będzie krótszy niż 3 metry.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Autorzy ustawy wychodzą z założenia, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Dlatego dokument wprowadza zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Jednocześnie wprowadzono wymóg, aby długość łańcucha nie była krótsza niż 3 metry. Jeśli będzie inaczej, to właściciel narazi się na karę aresztu lub grzywny.

Nowela zwiększy również kary za znęcanie się nad zwierzętami do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (obecnie jest to rok), a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem - do trzech lat (obecnie - dwa lata). Ten, kto będzie znęcał się nad zwierzęciem, będzie mógł stracić prawo do jego posiadania na okres od roku do 10 lat. 

Odświeżone przepisy zabronią też puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, będzie natomiast zobowiązana do powiadomienia o tym najbliższego schroniska dla zwierząt, straży gminnej lub Policji. Oznacza to m.in., że myśliwi nie będą mogli odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych.

Nowe prawo zabroni ponadto handlowania zwierzętami domowymi na targowiskach i giełdach. Po wejściu ustawy w życie zabronione będzie również rozmnażanie psów i kotów w celach odsprzedaży (z wyjątkiem hodowli zarejestrowanych).

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl