Zobowiązanie wekslowe a stosunki majątkowe

Pytanie klienta:

""Jakie są skutki ustania wspólności majątkowej małżeńskiej dla zobowiązań wekslowych podjętych przed jej zniesieniem przez małżonków?""

Odpowiedź prawnika:

Należy pamiętać, że z momentem zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa obejmującą wspólny dorobek współmałżonków. Wspomniana wspólność majątkowa ustaje między małżonkami min. w momencie jej umownego wyłączenia przez nich, bądź wskutek zniesienia jej przez sąd na drodze wydanego orzeczenia. Do tego czasu współmałżonkowie odpowiadają z majątku wspólnego, nawet wówczas, gdy wierzytelność powstała w wyniku działania jednego z nich. W sytuacji, gdy małżonek poręczył weksel, fakt późniejszego jego odwołania nie ma żadnych skutków dla ważności udzielonego wcześniej poręczenia. Czym innym jest bowiem poręczenie wekslowe, a czym innym poręczenie udzielone w myśl przepisów kodeksu cywilnego, które dotyczy możliwości odwołania bezterminowego poręczenia za długi przyszłe. Ważność udzielonego poręczenia wekslowego regulowana jest według prawa wekslowego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.