Zobowiązany do alimentacji mąż i żona

Pytanie:

"Skoro jest równość wobec prawa, to dlaczego ja jestem zobowiązany " do dostarczenia środków utrzymania swojemu synowi i ż o n i e", natomiast "żona" nie ma takiegp obowiązku dostarczenia środków utrzymania dla swojego syna i dla mnie! Jestem przekonany, iż to ja jestem w większym niedostatku niż "żona". Od lat nie stać mnie np. na obiady. Jestem bezrobotny, bez prawa do zasiłku; żona ma stały dochód. Gdzie, w związku z powyższym jest tu równość wobec prawa??? Proszę szerzej opisać i konkretnie: co "prawo" rozumie pod pojęciem "możliwości zarobkowe" i jak to się ma do rzeczywistości?"

Odpowiedź prawnika: Zobowiązany do alimentacji mąż i żona

Obowiązek alimentacyjny nie obciąża tylko i wyłacznie mężów i ojców. Jest to obowiązek powszechny i może dotyczyć także matek i żon. Kodeks rodzinny i opiekuńczy zakreśla powszechny obowiązek alimentacyjny. Zakres tego obowiązku uzależniony jest - stosowanie do art. 135 par. 1 k.r.o., od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych mozliwości zobowiązanego. Mozliwości zarobkowe i zdolność do uzyskiwania zarobku, czyli środków pieniężnych w formie wynagrodzenia za świadczoną pracę. Tak bowiem nalezy rozumieć zarobek.Nie oznacza to jednak, że osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych, która pracuje i zarabia pieniądze zobowiązana jest przekazywać je w całości na świadczenie alimentacyjne. Sąd oznaczy wysokość alimentów w sposób, który nie pozbawi osoby zarabiającej środków do życia. Obowiązek alimentacyjny nie może być bowiem rozumiany w ten sposób, iż przyczynia się do pokrycia usprawiedliownych potrzeb uprawnionego a jednoczesnie prowadzi do niedostatku zobowiązanego. Spełnianie obowiązku alimentacyjnego nie może pogarszać w znacznym stopniu zdolności do zaspokajania potrzeb przez samego zobowiązanego. Jeżeli więc zarobki zobowiązanego z trudem wystarczają na pokrycie jego potrzeb życiowych, obowiązek alimentacyjny nie może zostać nałożony. Należy także pamiętać, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie się samodzielnie utrzymać może polegać w całości lub w części także na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Zakres świadczeń alimentacyjnych może także zależeć od zdolności majątkowych. może bowiem zdarzyć się stuacja, w której osoba zobowiązana nie pracuje, w związku z tym nie posiada zdolności zarobkowych, lecz posiada znaczny majątek. W takim przypadku możliwa będzie konieczność nawet spieniężenia części majątku w celu pokrycia zobowiązań alimentacyjnych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogdan 2012-01-15 19:00:31

    Czy jesli jestem bezrobotnym i nie posiadam zadnego majatku,a dostalem zwrot podatku ktory od dluzszego czasu byl iedynym dochodem i srodkiem do utrzymania moze w calosci zostac zarekwirowany przez organ do sciagania zaleglych alimentow,bo ja mam taka sytuacje w Finlandij i na dodatek powiedzano mi ze bez mojej wiedzy moga wejsc mi na prywtne konto i scignac wszystko jakbym mial jakies oszczednosci,no i chyba zaczne mieszkac na ulicy.Jakie jest prawo uni skoro karzda groszowke potrafia mi zabrac bez mojej wiedzy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika