Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
1.Konkubent nie posiada żadnych roszczeń do spadku po konkubinie, jeżeli nie został powołany do dziedziczenia w testamencie, gdyż nie wchodzi w krąg spadkobierców ustawowych. Jedyne co mu przysługuje to, jako osoba bliska, uprawnienie do zamieszkiwania w mieszkaniu spadkodawcy oraz do korzystania z urządzeń domowych przez okres trzech miesięcy po jego śmierci.
2.Córka, jako właściciel w wyniku powołania w testamencie, posiadać będzie wszelkie środki do zachowania swojego prawa w tym żądania wydania jej własności.Zakładając, że żona nabyła mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego, wchodzi ono w skład masy spadkowej i w całości podlega dziedziczeniu. Mąż w zbiegu z córką dziedziczy w częściach równych, czyli po połowie. Jeżeli żona powołałaby do mieszkania tylko córkę, małżonek nabędzie roszczenie o zachowek w wysokości połowy tego co przysługiwałoby mu z ustawy czyli ¼.
3.Małżonkowie mogą zawrzeć umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, przez którą mąż zostanie pozbawiony praw po żonie. W tym wypadku mąż zostanie wyłączony z dziedziczenia w całości, gdyż takiej umowy nie można ograniczyć do części majątku. Umowa obejmie zstępnych zrzekającego się jeżeli inaczej w umowie o zrzeczeniu się dziedziczenia nie postanowiono. Innym sposobem jest wydziedziczenie męża w testamencie, co pozbawi go praw do zachowku. Jednak wydziedziczenie musi spełnić surowe przesłanki ustawowe aby było skuteczne i nie obejmuje zstępnych wydziedziczonego.
4.Nieprzysposobione dzieci jednego małżonka nie dziedziczą po drugim. Jeżeli jednak mąż znalazłby się w kręgu spadkobierców ustawowych, to dziedziczą jego część na ogólnych zasadach. Nie dziedziczą również roszczenia o zachowek przysługujące ojcu, gdyż sami nie znajdują się w kręgu uprawnionych do zachowku jako nieprzysposobione dzieci.