Zrzucanie śmieci na cudzą działkę

Pytanie:

"Na niezabudowaną i ogrodzoną działkę budowlaną wyrzucono około 500 kg śmieci komunalnych. Znajdująca się w tych śmieciach korespondencja wskazuje na właściciela śmieci. Mam zamiar przekazać tę sprawę w ręce policji, ale nie wiem czy policja może wyjaśnić tę sprawę i wyciągnąć konsekwencje od sprawców. Jakie kary grożą za zrzucanie śmieci na cudzą działkę budowlaną (proszę o podanie podstaw prawnych) ? Czy takie wykroczenie jest ścigane na wniosek poszkodowanego czy z urzędu? "

Odpowiedź prawnika: Zrzucanie śmieci na cudzą działkę

Wydaje się, że w powyższym stanie faktycznym zastosowanie znajdą przede wszystkim przepisy ustawy o odpadach. Zgodnie z art. 79b ust. 2 pkt 1 ustawy jeżeli posiadacz odpadów lub transportujący odpady pozbywa się odpadów wbrew przepisom dotyczącym gospodarowania odpadami podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł. Karę pieniężną wymierza, w drodze decyzji, właściwy wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Postępowanie w tej sprawie jest wszczynane z urzędu, gdy tylko organ uzyska informację o takiej sytuacji. Wystarczy zatem poinformować organ o takim fakcie. Należy wszakże zauważyć, iż sam fakt, że wśród śmieci znajduje się korespondencja „właściciela” nie przesądza jeszcze odpowiedzialności danej osoby.

Nie można przy tym wykluczyć także odpowiedzialności „właściciela śmieci” za wykroczenie określone w art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Wykroczenie to jest ścigane z urzędu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika