Zwolnienie spod egzekucji udziału w rzeczy

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem ułamkowym ruchomości (mam 90%). Udział nabyłem w umowie przewłaszczenia na zabezpieczenie. Komornik zajął ruchomość pozostającą w posiadaniu mojego dłużnika. Czy ewentualne powództwo ekscydencyjne powinno dotyczyć wyłączenia spod egzekucji całego przedmiotu czy tylko mojego udziału? "

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie spod egzekucji udziału w rzeczy

Z art. 841 § 1 kpc wynika, że osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

W drodze tego powództwa ochronie podlega prawo własności (współwłasności), użytkowanie wieczyste, użytkowanie ruchomości lub praw, spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu, szeroko rozumiane wierzytelności, rachunki bankowe i inne prawa majątkowe, np. z zakresu własności intelektualnej (por. wyrok SN z 17 kwietnia 2002 r., IV CKN 986/00, LexPolonica nr 387341).

W sytuacji, gdy zajęta rzecz ruchoma stanowi przedmiot współwłasności, współwłaściciel może żądać ograniczenia egzekucji do udziału należącego do dłużnika egzekwowanego (tak Henryk Pietrzkowski w: Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz Najnowsze wydanie: Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Postępowanie egzekucyjne Warszawa 2012 LexisNexis (wydanie IV) ss. 816). Komentator ten odwołuje się do dwóch innych przepisów kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 846. § 1. Egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

§ 2. Innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana.

Art. 1004. Do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, jak również do egzekucji z użytkowania wieczystego, stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości z zachowaniem przepisów poniższych.

W drodze powództwa przeciwegzekucyjnego może Pan domagać się zwolnienia spod egzekucji przedmiotu w udziale jaki przysługuje Panu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika