Zwolnienie z cła i VAT przy imporcie

Pytanie:

"Towar sprowadzony spoza UE podlega ocleniu i należy zapłacić w kraju od jego wartości podatek VAT. Nieraz jednak zamawiałem różnego rodzaju artykuły w sklepach głównie w USA, ale także w Hong-Kongu (np. książki, elektronikę, ubrania). Nie miałem wcześniej żadnego pojęcia o ww. wymaganiach. Towar przychodził w liście lub kurierem bez żadnego problemu i procedury. Od czego zależy, czy towar spoza UE przechodzi procedurę celną i czy płaci się od niego VAT lub cło? Czy są od tego wyjątki ze względu na przedmiot, cel jego użytkowania, wartość? Czy wszystkie towary przesyłane pocztą lub kurierem trafiają do urzędu celnego, czy też jest to procedura wyrywkowa? Czy stawki, ewentualne progi zwolnienia i procedura celna są identyczne w całej UE czy też każdy kraj ma prawo ustalać w tym zakresie własną politykę?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie z cła i VAT przy imporcie

Wszystkie przesyłki pocztowe lub kurierskie do Polski z krajów nie należących do Unii Europejskiej muszą zostać odprawione w urzędzie celnym w kraju docelowym przed dostarczeniem ich do odbiorcy. W zależności od towaru, ewentualna cło i podatek należy uiścić przed jego wydaniem (stąd najczęściej są one uiszczane bezpośrednio firmie kurierskiej lub poczcie). W praktyce paczki i przesyłki są jednak kontrolowane wybiórczo (na ogół są kontrolowane te większe lub z deklarowaną wartością), stąd może się zdarzyć, iż adresat otrzyma paczkę, od której powinien był zapłacić np. cło, a nie zapłacił.

Cała Unia Europejska stanowi jeden obszar celny (to tzw. unia celna), stąd zasady ustalania ceł (w tym zwolnienia i procedura) są w znacznym stopniu jednakowe. Jak stanowi zresztą art. 1 polskiego Prawa celnego, ustawa ta reguluje w zakresie uzupełniającym przepisy prawa wspólnotowego m.in. zasady przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, i wywozu towarów z tego obszaru - oraz związane z tym prawa i obowiązki osób, a także uprawnienia i obowiązki organów celnych.

Okoliczność, czy towar spoza UE przechodzi procedurę celną i czy płaci się od niego VAT lub cło, zależy od wielu czynników, w szczególności od wartości (generalnie ocleniu podlegają towary, których wartość celna przekracza 22 euro, przy czym wartość celna obejmuje również koszty przesyłki towaru i ubezpieczenia). Ewentualna stawka celna zależy natomiast głównie od rodzaju towaru. Przykładowo w przypadku importu książek (kod TARIC 490199) stawka celna dla krajów trzecich (w tym USA) wynosi 0 %. Również zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku VAT stosuje się również do: importu drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika