Zwrot kosztów wysłania pisma procesowego
Pytanie:
"W terminie 7 dni od dnia otrzymania pozwu wraz z zawiadomieniem o terminie sprawy wysłałem odpowiedź na pozew wraz z pismem zawierającym wnioski dowodowe i dokumentację dowodową. Odpowiedź na pozew wysłałem pocztą. Koszt wysyłki wyniósł 27,00 złotych. Następnego dnia otrzymałem postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem o umorzeniu postępowania w sprawie. W uzasadnieniu sąd napisał, że pismem z dnia ... powód cofnął pozew w niniejszej sprawie. Na mocy art. 355 § 1 i 2 kpc w zw. z art. 203 § 1 i 4 kpc postanowiono jak w sentencji. Po uprawomocnieniu postanowienia Sąd zwróci powodowi 1/2 uiszczonej opłaty zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 3 a ustawy z 28.07.2005 r o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.05.167.1398), bowiem zarządzeniem wyznaczony został termin rozprawy i wysłany został odpis pozwu do pozwanego, zaś pismo powoda zawierające oświadczenie o cofnięciu pozwu dotarło do sądu później. Czy jestem uprawniony do żądania zwrotu kosztów przesyłki odpowiedzi na pozew (27 zł)? Jaka jest procedura wystąpienia o zwrot kosztów przesyłki odpowiedzi na pozew? Czy powinienem wystąpić do Sądu, czy do powoda, czy też do sądu i do powoda jednocześnie? W jakim terminie mogę wystąpić z tym wnioskiem? Na jakie przepisy muszę się powołać? Czy jednocześnie mogę wystąpić z wnioskiem o zwrot kosztów przesłania wystąpienia z żądaniem zwrotu kosztów (około 5 złotych)? Czy mogę zażądać wyjaśnienia przyczyn cofnięciu pozwu przez powoda?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów wysłania pisma procesowego
Zgodnie z art. 203 kpc, pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Zgodnie z art. 203 § 4, sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. O przyczynach cofnięcia pozwu może Pan się dowiedzieć z pisma procesowego powoda. Na postanowienie w przedmiocie umorzenia postępowania można złożyć zażalenie.
Stosownie do treści art. 203 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, w razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów.
Art. 98 par. 2 i 3 kpc przewiduje, że do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym, zalicza się, między innymi, poniesione przez nią koszty sądowe. Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Wprawdzie koszty przesyłki nie są wymienione wprost jako wydatki w art. 5 ustawy o kosztach sądowych, jednakże przepis ten zawiera tylko przykładowe wyliczenie wydatków. Wprawdzie ust. 2 art. 5 stanowi, iż wydatki związane z doręczaniem pism sądowych nie obciążają stron, jednakże, przepis ten dotyczy opłat ponoszonych przez sąd z tytułu dokonywania doręczeń. Zatem, może Pan złożyć stosowny wniosek do sądu o zwrot kosztów (o ile były one celowe), w tym także kosztów związanych z wysłaniem kolejnego pisma.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?