Zwrot wadium

Pytanie:

"Cztery miesiące temu wygrałem przetarg w Sądzie w licytacji lokalu mieszkalnego od komornika. Dodam iż byłem jedyną osobą startująca do przetargu. Wpłaciłem wadium w wysokości 16 000 zł tzn. 10% wartości lokalu. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi od Sadu oraz komornika o dalszym postępowaniu. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że może to potrwać do roku ponieważ mieszkanie było zadłużone i jest 3 wierzycieli do podziału kwoty. Dodam, iż zapewniał mnie komornik że cała sprawa wpłacenia pozostałych pieniążków, przekazania mieszkania powinna się zakończyć 1-3 miesięcy. Za miesiąc się żenię i nadal nie mam mieszkania dlatego istnieje groźbą utraty pracy i mogę mieć problem z zdolnością finansową co za tym idzie z uzbieraniem pozostałej kwoty. Czuję się pokrzywdzony i wprowadzony w błąd przez komornika i w związku z tak długim brakiem odpowiedzi chcę prosić Sąd o zwrot wpłaconego wadium w całości lub częściowo. W jaki sposób mam argumentować pismo do Sądu aby otrzymać zwrot wadium?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot wadium

Zwrot "wadium" uregulowane zostało w art. 963 k.p.c., który stanowi: rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom zwraca się ją niezwłocznie.

Tak więc, licytantowi, który zaofiarował najwyższą cenę i któremu udzielono przybicia, należy zatrzymać rękojmię. Zatrzymaną rękojmię składa komornik do depozytu sądowego (art. 808 k.p.c.) i ulega ona zaliczeniu na poczet ceny nabycia (art. 967 k.p.c.).

Natomiast zwrot następuje licytantom, którzy nie uzyskali przybicia. Następuje to niezwłocznie, po zakończeniu przetargu albo wcześniej, jeżeli licytant złoży oświadczenie, że odstępuje od dalszego udziału w licytacji, a nie złożył jeszcze żadnej oferty albo jego oferta została odrzucona (art. 963 k.p.c.) lub przestała obowiązywać (art. 978 § 3 k.p.c.).

Jeżeli sąd pierwszej instancji udzielił przybicia licytantowi, a następnie na skutek zażalenia to postanowienie zostało uchylone i ostatecznie prawomocnie odmówiono mu przybicia, licytantowi temu należy zwrócić rękojmię (por. Świeboda Zdzisław - Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Warszawa 2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 472).

Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca (art. 967 k.p.c.). Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie (art. 969 k.p.c.). Tak więc, nie ulega zwrotowi rękojmia, jeżeli licytant uzyskał przybicie i nie wykonał warunków licytacyjnych.

Reasumując, nie będzie Pan uprawniony do zwrotu wadium (rękojmi). Kwota ta została zaliczona na poczet ceny nabycia. Natomiast, gdyby nie wykonał Pan warunków licytacyjnych (np. niezapłacenie (całkowite lub częściowe) ceny nabycia w wyznaczonym terminie; wpłacenie ceny po wyznaczonym terminie; nieuzasadnione zaliczenie wierzytelności na poczet ceny nabycia), wówczas rękojmia zostanie przez Pana utracona, a skutki przybicia wygasną. Zwrotowi podlegać będzie jedynie kwota, która zaliczona była na cenę nabycia (nadwyżka nad rękojmią). Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a resztę przelewa się na dochód Skarbu Państwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika