Odliczenie darowizny

Pytanie:

Pokrywałem w 2007 r. okresowo przelewem bankowym na rzecz rodziców prowadzących oddzielne gospodarstwo rachunki za ich obciążenia takie jak telefon, gaz, elektryczność, mieszkanie jako pomoc w ich utrzymaniu oraz dokonywałem przelewów niewielkich kwot na konto syna (student , niepracujący, zameldowany w moim gospodarstwie). Czy takie kwoty podlegają odliczeniu w PIT? Jeżeli tak to do jakiej wysokości? Jakie dokumenty należy zachować jako potwierdzenie takiej darowizny i czy obdarowany powinien wykazać to w swoim PIT? Jaka kwota darowizny opisanej powyżej jest wolna dla obdarowanego z podatku od darowizny?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.4.2008

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odliczenie darowizny

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:

a)  określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,

Porady prawne

b)  kultu religijnego,

c)  krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu.

Niestety żadne darowizny na rzecz rodziny (na koszty utrzymania itp.) nie podlegają odliczeniu od dochodu czy od podatku podatnika (darczyńcy). Warto przeczytać też: Ulgi podatkowe 2007 r. - ostatnia chwila, aby skorzystać!

Otrzymane darowizny nie podlegają również wykazaniu w zeznaniach rocznych (PIT) obdarowanych, ponieważ według art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. 

Jeżeli darowizny na rzecz rodzeństwa i rodziców nie były zgłaszane w terminie 30 dni do urzędu skarbowego (co całkowicie zwolniłoby je z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn - zob.: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn), to darowizny nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn oraz nie podlegają zgłoszeniu do urzędu skarbowego, tylko jeśli darowizny dokonane oddzielnie na rzecz rodziców i rodzeństwa nie przekroczyły 9.637 zł.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?

Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał pewne darowizny na określone w ustawie cele, może część z nich lub całość odliczyć od dochodu lub przychodu w rozliczeniu PIT. ##baner## Jakie darowizny można odliczyć?  Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał (...)

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu do opodatkowania w PIT?

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu do opodatkowania w PIT?

Jakie darowizny na działalność pożytku publicznego można odliczyć?  Odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których (...)

Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

Jak i ile można odliczyć?   Podstawą prawną tej ulgi jest art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Odliczeniu od dochodu podlegać mogą przekazane przez podatnika darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego (...)

Darowizny na kształcenie zawodowe

Darowizny na kształcenie zawodowe

Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest odliczenie darowizn na kształcenie zawodowe w ramach ulgi z tytułu darowizn zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Darowizny na kształcenie zawodowe w PIT Co (...)

Jak skorzystać z nowej ulgi sportowej?

Jak skorzystać z nowej ulgi sportowej?

Co się zmieniło w ustawach o podatkach dochodowych? Nowa ustawa o sporcie kwalifikowanym weszła w życie w zasadzie 1 września 2005 r. Przewiduje ona jednak także zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, które zaczęły obowiązywać od początku 2006 roku. W związku z tym, od 1 stycznia (...)

Odliczenie od dochodu darowizn w CIT

Odliczenie od dochodu darowizn w CIT

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala odliczyć od dochodu do opodatkowania określone darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego oraz darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów. Jakie darowizny na cele pożytku publicznego (...)

Ulgi podatkowe 2007 r. - ostatnia chwila, aby skorzystać!

Ulgi podatkowe 2007 r. - ostatnia chwila, aby skorzystać!

    Z roku na rok zmienia się katalog ulg i odliczeń podatkowych w PIT. Jedne ulgi znikają, a zamiast nich pojawiają się zupełnie inne. Stąd w niniejszym opracowaniu przedstawiamy przeglądowo, z jakich ulg można skorzystać w 2007 roku. Aby rozliczyć ulgi już w zeznaniu za ten rok (...)

Darowizna zmniejszy roczny podatek o kilkaset złotych

Darowizna zmniejszy roczny podatek o kilkaset złotych

Darowizny zmniejszające dochód, a w efekcie podatek, mogą przekazywać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej - przypomina Tax Care. W rozliczeniach z fiskusem nie można jednak uwzględnić każdego rodzaju darowizny, do tego z odliczeniem należy (...)

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

Stan faktyczny Rodzice chcą mi podarować 200 000 zł, które przeznaczę na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup swojego pierwszego mieszkania. Jakie grożą mi konsekwencję jeśli nie zgłoszę tej darowizny do urzędu skarbowego? Pracuję od ok. 7 lat i moje zarobki wynoszą ok. 90 tys. rocznie, (...)

Oddając krew, możesz skorzystać z ulgi podatkowej

Oddając krew, możesz skorzystać z ulgi podatkowej

Osoby, które oddają krew w celu ratowania życia innym, powinny wiedzieć, że mają prawo odliczyć od dochodu wartość przekazanej krwi. Kto może odliczyć od dochodu wartość krwi? Odliczyć od dochodu wartość krwi mogą honorowi dawcy będący zarówno podatnikami podatku dochodowego (...)

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

Stan faktyczny Moi rodzice chcą podarować mojej siostrze (swojej córce) kwotę wystarczająca na zakup działki i budowę niewielkiego domu. Jakie obciążenia podatkowe są związane z darowizną pieniężną? Jaki podatek musiałaby ona zapłacić, gdyby rodzice kupili działkę i wybudowali dom (...)

Nie każdą darowiznę odliczysz w PIT

Nie każdą darowiznę odliczysz w PIT

Wsparłeś WOŚP, oddałeś krew lub dołożyłeś do budowy kościoła? Możesz odliczyć pomoc od dochodu. Będzie to możliwe tylko w przypadku darowizn, które wskazano w ustawie o PIT. Są to datki na cele kultu religijnego, krwiodawstwa oraz organizacji pożytku publicznego (szczegóły (...)

Co nowego w „podatku miedziowym”?

Co nowego w „podatku miedziowym”?

Projekt zakłada wprowadzenie regulacji umożliwiającej odliczenie od podatku z tytułu wydobycia niektórych kopalin (miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej) darowizn przekazanych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa), na których terenach (...)

Nie wolno ograniczać prawa odliczenia od podatku darowizn dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego tylko do organizacji krajowych

Nie wolno ograniczać prawa odliczenia od podatku darowizn dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego tylko do organizacji krajowych

Prawo niemieckie przewiduje odliczenie od podatku darowizn dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego znajdujących się w Niemczech, które spełniają określone warunki, wyłączając tę korzyść podatkową dla darowizn dokonanych na rzecz organizacji mających siedzibę w innym państwie (...)

PIT 2013. Ulga na krew. Sprawdź, ile możesz zyskać

PIT 2013. Ulga na krew. Sprawdź, ile możesz zyskać

Teoretycznie odliczymy w PIT nawet 3,6 tysiąca złotych. Zobacz, ile trzeba zarabiać i jakie warunki spełnić, by odpisać taką kwotę. Osoby odwiedzające punkty krwiodawstwa mają szansę pomniejszenia daniny, którą należy płacić fiskusowi. Dla innych będzie to sposób na kilkusetzłotowy (...)

Jak odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej w UE?

Jak odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej w UE?

  Niewielu podatników wie, że za można odliczać od dochodu wartość darowizn, przekazanych od początku 2007 roku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w państwach Unii Europejskiej. Jak dokonać odliczenia od dochodu darowizny na rzecz organizacji mających (...)

Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwana dalej „ustawą". Jakie są wyłączenia z opodatkowania? Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie (...)

Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

Fakt dziedziczenia bądź otrzymania zachowku przynosi ze sobą nie tylko potencjalne korzyści w postaci przedmiotów spadkowych, ale także szereg obowiązków. Wśród nich oczywiście jednymi z ważniejszych są obowiązki podatkowe. Czy każdy z nas pamięta, iż w przypadku, gdy (...)

Organizacje pożytku publicznego - sposób na zmniejszenie podatku

Organizacje pożytku publicznego - sposób na zmniejszenie podatku

Organizacje pożytku publicznego.Zasady funkcjonowania organizacji pożytku publicznego określa ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z tą ustawą, organizacją pożytku publicznego może być organizacja pozarządowa, a także osoby prawne (...)

Ważne zmiany w PIT

Ważne zmiany w PIT

  W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały (...)

PIT 2013. Darowizna zmniejszy podatek

PIT 2013. Darowizna zmniejszy podatek

Nie każda pozwoli jednak na obniżenie dochodu, od którego płacimy fiskusowi daninę. W PIT za rok 2013 możesz odliczyć od dochodu darowizny, jakie przekazałeś na cele charytatywne w zeszłym roku. Masz do tego prawo nawet wtedy, gdy dary nie trafiły do statusowej organizacji (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odliczenie darowizny w sp. z o.o.

Odliczenie darowizny w sp. z o.o.

W miesiącu czerwcu spółka z o.o. przekazała darowiznę na rzecz Rady Rodziców. Od początku roku firma wykazuje stratę podatkową. Kiedy firma będzie mogła odliczyć darowiznę?   Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, darowiznę można odliczyć od dochodu do wysokości (...)

Odliczenia darowizn na fundacje

Odliczenia darowizn na fundacje

Nie jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Czy nasi darczyńcy mogą odliczać darowizny od podstawy opodatkowania? Prosimy o podanie aktualnych podstaw prawnych. Darczyńcy będący osobami fizycznymi mogą od podstawy opodatkowania odliczyć darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy (...)

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Jestem w tzw. trojce Rady Rodziców w szkole (szkola publiczna) mojej córki - mamy założone konto w banku (jako Rada Rodziców na podstawie protokołu z zebrania rodziców). Staramy się pozyskiwać pieniążki od sponsorów na zakup pomocy oraz wyjazdy edukacyjne. Czy ewentualnie sponsorzy mogą (...)

Odliczenie dokonanej darowizny od podatku

Odliczenie dokonanej darowizny od podatku

Chcę podarować swojemu dziecku pewną sumę ok. 20 000 zł, aby mógł kupić mieszkanie. W jaki sposób mogę odliczyć tę kwotę od mojego podatku, aby syn nie płacił podatku od otrzymania darowizny ? W największym skrócie odpowiedź wygląda tak- jeżeli Pan/i kupi mieszkanie i dopiero mieszkanie (...)

Darowizna dla parafii a podatek

Darowizna dla parafii a podatek

Chcę podarować parafii rzymsko-katolickiej działkę budowlaną. Czy mogę odliczyć od dochodu wartość tej darowizny? Jak ustalić wartość tej darowizny? Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku od osób fizycznych, od podstawy obliczenia podatku można odliczyć darowiznę dokonaną (...)

Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka

Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka

Chcę przekazać w formie darowizny na leczenie dziecka, osobie fizycznej (matce), kwotę około 50 tys. złotych. Zastanawiam się, co będzie korzystniejsze dla obu stron: czy jeśli przekażę te pieniążki jako osoba fizyczna, czy z firmy. Proszę wskazać, kiedy ja jako darczyńca oraz osoba przeze (...)

Darowizna na rzecz komitetu budowy pomnika

Darowizna na rzecz komitetu budowy pomnika

Czy można odliczyć od dochodu do opodatkowania darowiznę pieniężną dla Komitetu Budowy Pomnika im. Jana Pawła II, który to komitet powstał na okoliczność zbudowania tego pomnika i zostanie później rozwiązany. Jakie dokumenty musi posiadać Spółka, aby ta darowiznę odliczyć od dochodu? (...)

Darowizna pieniężna dla straży pożarnej

Darowizna pieniężna dla straży pożarnej

Czy mogę przekazać darowiznę pieniężną jako firma na rzecz ochotniczej straży pożarnej. Jak później mogę ją wliczyć w koszty firmy i jaki procent kwoty przekazanej? Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...)

Darowizna domu przez rodziców na rzecz córki

Darowizna domu przez rodziców na rzecz córki

Rodzice (współwłaściciele domu) chcą przekazać córce dom w drodze darowizny. Powierzchnia użytkowa domu to 200 mkw. Wartość rynkowa domu (oszacowania dokonano samodzielnie, bez oceny biegłego) to 200.000 zł. Czy właściwie rozumiem podatkowe konsekwencje dokonania tej dorowizny? Do podstawy (...)

Darowanie mieszkania synowi

Darowanie mieszkania synowi

Mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo) zostało zakupione wykorzystując dużą ulgę budowlaną. Czy można je podarować synowi (przed upływem 5 lat), nie tracąc tej ulgi? Czy można również darować przynależne miejsce parkingowe? Jaka będzie wysokość wszelkich opłat związanych (...)

Darowizna na uczelnię wyższą a PIT

Darowizna na uczelnię wyższą a PIT

Czy podlega odliczeniu od opodatkowania dokonanie darowizny na rzecz niepublicznej uczelni wyższej? Co do zasady podstawę obliczenia podatku, stanowi dochód po odliczeniu kwot wskazanych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym darowizn przekazanych na cele: a) określone (...)

Samochód wykupiony z leasingu

Samochód wykupiony z leasingu

Jestem właścicielem firmy, która korzysta z leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego Toyota Yaris - z kratką. W grudniu nastąpi zakończenie umowy, samochód zostanie wykupiony. Faktura sprzedaży zostanie wystawiona na moją firmę, a cena wykupu wynosi 220 zł plus 22% VAT. W trakcie trwania (...)

Darowizna czy sprzedaż za symboliczną złotówkę?

Darowizna czy sprzedaż za symboliczną złotówkę?

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem na podatku liniowym 19% oraz jestem płatnikiem VATu. Sprzedaję program komputerowy swojego autorstwa. W jaki sposób zawrzeć umowę darowizny lub sprzedać ten program np. jakiejś fundacji, żeby nie ponieść dodatkowych kosztów. Wiem, że mam ograniczone (...)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Moja mama przepracowała w Polsce 23 lata i od 60 roku życia otrzymuje emeryturę. Dostaje też emeryturę w Stanach Zjednoczonych Ameryki za przepracowane tam lata pracy. Mama ma obywatelstwo polskie i amerykańskie. Jak w tej sytuacji pobiera sie podatki? ZUS pobiera mamie zliczki na podatek dochodowy. (...)

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować jako wydatek na reprezentację i rozliczyć VAT naliczony w fakturze zakupu poprzez wystawienie (...)