Dotacja na cele mniejszości narodowych

Pytanie:

Czy art. 18 ustawy o mniejszościach narodowych umożliwia gminie przekazanie dodatkowej dotacji, szkole prowadzonej przez towarzystwo oświatowe, na naukę języka mniejszości narodowej? Dotacji dodatkowej, niezależnej od dotacji wynikającej z art. 80 ustawy o systemie oświaty.

Masz inne pytanie do prawnika?

13.6.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dotacja na cele mniejszości narodowych

Zgodnie z art. 18 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym organy władzy publicznej są obowiązane podejmować odpowiednie środki w celu wspierania działalności zmierzającej do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości. Środkami, mogą być w szczególności (i tu jeden z pkt) dotacje celowe lub podmiotowe na wydawanie książek, czasopism, periodyków i druków ulotnych w językach mniejszości lub w języku polskim, w postaci drukowanej oraz w innych technikach zapisu obrazu i dźwięku. Są to datacje niezależne od innych.

Ustawodawca nie wskazał punktu, który by stanowił, że takie dotacje mogą być przekazywane na bliżej nieokreśloną naukę języka mniejszości narodowej. Wskazał, że dotacje takie mogą być udzielane np. na zakup książek mających służyć nauce tegoż języka.

Porady prawne

Jednakże z drugiej strony ustawodawca podkreślił, że katalog celów nie jest zamknięty. Świadczą o tym słowa w „szczególności". Co warte podkreślenia określenie dotacja na naukę języka mniejszości narodowej powinna być dookreślona poprzez zasadność wydatków na ten cel. Inaczej mówiąc jeśli nie została dotacja przeznaczona np. jak ustawodawca przewidział na zakup książek, czasopism służących nauce języka, a tylko ogólnie określono, że przeznaczona ma być na naukę języka mniejszości narodowej, to może być wyłącznie wykorzystana w tym celu. Przy czym otrzymujący dotację określa na co konkretnie może spożytkować otrzymane środki. Gmina może natomiast kontrolować zasadność wydatków na określony cel.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne