Dziedziczenie po dalekiej krewnej

Pytanie:

"Mieszkam i opiekuję się dwoma starszymi ludźmi - 90 lat (dalecy krewni - ciotka była kuzynką mojej babci). Kilka dni temu ciotka zmarła, nie pozostawiając testamentu. Małżonkowie nie mieli dzieci, przy czym od dawna twierdzili, że dostanę dom, którego oboje byli właścicielami. Z tego co wiem nie mieli intercyzy, a więc cały majątek był wspólny. Kto teraz, po śmierci ciotki jest właścicielem jej części majątku (żyją jeszcze dzieci jej siostry, ale nie interesowali się nigdy jej losem i nigdy nie byli przez ciocię brani pod uwagę jako spadkobiercy)? Jakie istnieją możliwości nabycia ich wspólnego majątku, jakie są tego koszty? Czy połowa majątku pozostawionego przez ciocię przeszła w posiadanie jej męża ? Jakie prawa do dziedziczenia mają dzieci siostry ciotki ?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po dalekiej krewnej

Zgodnie z przepisami prawa spadkowego powołanie do spadku wynika z ustawy lub z testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, dziedziczenie nastąpi zgodnie z przepisami o dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli dojdzie do dziedziczenia ustawowego, w analizowanej sytuacji, w braku zstępnych spadkodawcy, do spadku dojdzie małżonek spadkodawcy wraz z jego rodzicami i rodzeństwem. Udział małżonka w podziale spadku wynosić będzie 1/2 Druga połowa majątku będzie podlegała dziedziczeniu zgodnie z przepisami o dziedziczeniu ustawowym. W pierwszej kolejności do spadku z ustawy będą powołani dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W braku zstępnych spadkodawcy (z powyższego stanu faktycznego wynika bowiem, że ciotka nie posiadała dzieci) powołani do spadku z ustawy będą małżonek spadkodawcy, jego rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami bądź z rodzeństwem wynosi połowę spadku (połowa majątku pozostawionego przez ciotkę). Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło jednak otwarcia spadku pozostawiając zstępnych (dzieci rodzeństwa), udział spadkowy, który przypadłby rodzeństwu, przypadnie jego zstępnym. Podsumowując należy stwierdzić, że majątek pozostawiony przez ciotkę w związku z nie pozostawieniem przez nią testamentu będzie podlegał dziedziczeniu z ustawy. Połowa tego majątku przypadnie małżonkowi, druga zaś połowa (zakładając że rodzice spadkodawcy oraz rodzeństwo nie dożyło otwarcia spadku) zstępnym rodzeństwa (dzieciom siostry). Będą oni dziedziczyć to co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa (a więc drugą połowę majątku ciotki) w częściach równych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewak 2015-02-28 19:39:16

    Zmarła dość daleka krewna, osoba samotna nie mająca poza mną i moim synem żadnej żyjącej rodziny. Opiekowali się nią przyjaciele, mieszkający oddzielnie ze zmarłą. Po pogrzebie, dostaliśmy kilka m drobiazgów od przyjaciół zmarłej ze słowami, że tyle zgodnie z testamentem dla nas przeznaczyła. Wiem, że było sporo bardzo cennych przedmiotów, gdyż utrzymywaliśmy kontakt rodzinny znacznie wcześniej przez całe zycie z pominięciem ostatnich lat, gdyż zmarła wolala korzystać z opieki rzeczonych przyjaciół. Pytanie brzmi: czy mam prawo zapoznać się z testamentem, jako jedyna krewna i jaki stopień pokrewienstwa wchodzi w rachubę, przy ew. dziedziczeniu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika