Faktura korygująca do FV WDT

Pytanie:

1) Otrzymuję do księgowania faktury korygujące, wystawiane do faktur WDT wg kursu widniejącego na fakturze korygowanej, czyli pierwotnej, a nie wg kursu NBP z dnia wystawiania faktur korygujących. 2) Faktura VAT WDT wystawiana jest w obcej walucie bez przeliczania na PLN, natomiast faktura korygująca do takiej faktury jest wystawiana przez program automatycznie w przeliczeniu na PLN. Ad. 1. Jaki kurs waluty uwzględniać na fakturach korygujących WDT - z dnia wystawiania faktur korygującej, czy z dnia wystawienia faktur korygowanych? Ad. 2. Czy prawidłowością jest odmienny sposób wystawiania faktury VAT WDT - np. w EURO a i FV WDT korygującej już w przeliczeniu na PLN ? Uważam, iż program, z którego korzysta moja firma, jest wadliwy. Dokumenty WDT i WNT winny być przeliczane wg kursu NBP z dnia ich wystawienia i dotyczy to także faktur korygujących; faktura korygująca winna być wystawiana w takiej samej walucie jak faktura korygowana, a nie przeliczana już na PLN.

Masz inne pytanie do prawnika?

3.10.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Faktura korygująca do FV WDT

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, zakres danych, które faktury powinny zawierać oraz sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, określone są w przepisach wykonawczych do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr. 54, poz. 535, ze zm.)

W sposób szczegółowy wskazane zagadnienia określone są przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz. 798 ) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970, ze zm.)

Porady prawne

Zgodnie z § 16 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia tzw. fakturowego, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej: numer kolejny oraz datę jej wystawienia. W punkcie 2 wskazanego przepisu zawarte jest uregulowanie, że faktura korygująca powinna zawierać dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, w tym także datę wystawienia faktury pierwotnej. Niemniej, dla przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych na złote polskie wynikających z faktury korygującej istotna jest data wystawienia właśnie faktury korygującej. Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT: kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Zgodnie z powyższym, w przypadku gdy podatnik ma obowiązek przeliczyć kwoty w walutach obcych wynikające z faktury korygującej, powinien zastosować kurs średni ogłoszony przez NBP z dnia wystawienia faktury korygującej.

W kwestii zaś pytania dotyczącego odmiennego sposobu wyrażania kwot w fakturach pierwotnych i fakturach korygujących do nich, należy stwierdzić, że ani przepisy ustawy o VAT, ani też przepisy wykonawcze nie zawierają szczegółowych regulacji w tym zakresie. W przepisach zawarte jest jedynie uregulowanie, że kwoty podatku wykazuje się w złotych, bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze. Stanowi o tym § 9 pkt 6 rozporządzenia fakturowego. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wystawienie faktury WDT w euro a faktury korygującej do niej w PLN można uznać za prawidłowe. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wystawiona faktura korygująca powinna być przeliczana na PLN wg kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury korygującej.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Ten artykuł ma na cel wyjaśnienie zagadnień finalizacji transakcji w okresach przejściowych występujących w sytuacji tworzenia i kończenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. będzie można bowiem tworzyć grupy VAT.  Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Transakcje (...)

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.  Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów od 1 stycznia 2020 r. Od 1 stycznia 2020 r. zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Zgodnie z art. (...)

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wchodzą w życie również nowe przepisy wykonawcze, w tym przepisy dotyczące (...)

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Od kiedy obowiązują nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT?28 listopada 2008 r. Minister Finansów wydał szereg rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o VAT. Są one dostępne na stronach Ministerstwa Finansów. Wszystkie one weszły w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.Co regulują (...)

Rodzaje faktur

Rodzaje faktur

Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów (...)

Terminy wystawiania faktur VAT

Terminy wystawiania faktur VAT

Ogólny termin wystawiania faktur VAT Zgodnie z ogólną zasadą, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

Jakie wymogi w zakresie wystawiania faktur VAT obowiązują małego podatnika stosującego metodę kasową? Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', (...)

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

Na czym polega metoda kasowa?Metoda kasowa jest szczególnym, dostępnym dla niektórych podatników, sposobem rozliczania podatku VAT. Jej istotą jest odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego - o ile w przypadku zasad ogólnych powstanie obowiązku podatkowego powiązane jest na ogół z (...)

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

Podatnicy „VAT czynni” jako podmioty uprawnione do wystawiania faktur VATPrzepisy ustawy o VAT nie stanowią wprost, że jedynie podatnicy zarejestrowani jako „VAT czynni” mogą wystawiać faktury VAT. Jednakże wymóg ten precyzuje rozporządzenie w sprawie wystawiania (...)

Wystawianie faktur

Wystawianie faktur

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady, warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego i tym samym realizację zasady neutralności VAT. W jakich przypadkach (...)

Jest zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce

Jest zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce

Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Takie działania są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, (...)

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

Faktury w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów – niezbędne elementy W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać: numer podatnika dokonującego dostawy (numer VAT-UE) oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, (...)

Skorzystaj z e-faktury!

Skorzystaj z e-faktury!

Możliwość wystawiania e-faktur w obrocie gospodarczym wprowadzono rozporządzeniem w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Niewątpliwym jest, że możliwość (...)

Kontrahenci małego podatnika

Kontrahenci małego podatnika

Rozliczenie kontrahenta niebędącego małym podatnikiem lub będącego małym podatnikiem niekorzystającym z preferencji  Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków (...)

E-fakturowanie w zamówieniach publicznych

E-fakturowanie w zamówieniach publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowalne lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym, przygotowany przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Po co elektroniczne fakturowanie w (...)

Zgoda UE na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.

Zgoda UE na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.

17 czerwca br. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami (...)

Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT

Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące dokumentacji i raportowania w grupach VAT. Raportowanie Przed wejściem do grupy VAT podatnicy VAT powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie zobowiązani są do dokumentowania fakturami VAT każdej czynnościdokonywanej (...)

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych? Istota metody kasowej sprowadza się do szczególnego momentu określenia obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w metodzie kasowej (poza pewnymi wyjątkami) powstaje w inny sposób niż dla pozostałych podatników. Co (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Czy mogę wysłać fakturę mailem - wszystko o fakturach w formie elektronicznej

Czy mogę wysłać fakturę mailem - wszystko o fakturach w formie elektronicznej

Wraz z postępem technicznym zmieniają się sposoby i środki działania  przedsiębiorców, zaś zadaniem ustawodawcy – zwłaszcza na gruncie prawa podatkowego – jest za tymi zmianami nadążać i tworzyć prawo przystające do aktualnych warunków społecznych, łatwe (...)

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.  Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów od 1 stycznia 2020 r. Od 1 stycznia 2020 r. zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Zgodnie z art. (...)

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wchodzą w życie również nowe przepisy wykonawcze, w tym przepisy dotyczące (...)

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Od kiedy obowiązują nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT?28 listopada 2008 r. Minister Finansów wydał szereg rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o VAT. Są one dostępne na stronach Ministerstwa Finansów. Wszystkie one weszły w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.Co regulują (...)

Rodzaje faktur

Rodzaje faktur

Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów (...)

Terminy wystawiania faktur VAT

Terminy wystawiania faktur VAT

Ogólny termin wystawiania faktur VAT Zgodnie z ogólną zasadą, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

Jakie wymogi w zakresie wystawiania faktur VAT obowiązują małego podatnika stosującego metodę kasową? Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', (...)

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

Na czym polega metoda kasowa?Metoda kasowa jest szczególnym, dostępnym dla niektórych podatników, sposobem rozliczania podatku VAT. Jej istotą jest odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego - o ile w przypadku zasad ogólnych powstanie obowiązku podatkowego powiązane jest na ogół z (...)

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

Podatnicy „VAT czynni” jako podmioty uprawnione do wystawiania faktur VATPrzepisy ustawy o VAT nie stanowią wprost, że jedynie podatnicy zarejestrowani jako „VAT czynni” mogą wystawiać faktury VAT. Jednakże wymóg ten precyzuje rozporządzenie w sprawie wystawiania (...)

Wystawianie faktur

Wystawianie faktur

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady, warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego i tym samym realizację zasady neutralności VAT. W jakich przypadkach (...)

Jest zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce

Jest zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce

Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Takie działania są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, (...)

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

Faktury w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów – niezbędne elementy W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać: numer podatnika dokonującego dostawy (numer VAT-UE) oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, (...)

Skorzystaj z e-faktury!

Skorzystaj z e-faktury!

Możliwość wystawiania e-faktur w obrocie gospodarczym wprowadzono rozporządzeniem w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Niewątpliwym jest, że możliwość (...)

Kontrahenci małego podatnika

Kontrahenci małego podatnika

Rozliczenie kontrahenta niebędącego małym podatnikiem lub będącego małym podatnikiem niekorzystającym z preferencji  Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków (...)

E-fakturowanie w zamówieniach publicznych

E-fakturowanie w zamówieniach publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowalne lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym, przygotowany przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Po co elektroniczne fakturowanie w (...)

Zgoda UE na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.

Zgoda UE na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.

17 czerwca br. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami (...)

Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT

Dokumentacja, raportowanie i inne formalności w grupach VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące dokumentacji i raportowania w grupach VAT. Raportowanie Przed wejściem do grupy VAT podatnicy VAT powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie zobowiązani są do dokumentowania fakturami VAT każdej czynnościdokonywanej (...)

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych? Istota metody kasowej sprowadza się do szczególnego momentu określenia obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w metodzie kasowej (poza pewnymi wyjątkami) powstaje w inny sposób niż dla pozostałych podatników. Co (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Czy mogę wysłać fakturę mailem - wszystko o fakturach w formie elektronicznej

Czy mogę wysłać fakturę mailem - wszystko o fakturach w formie elektronicznej

Wraz z postępem technicznym zmieniają się sposoby i środki działania  przedsiębiorców, zaś zadaniem ustawodawcy – zwłaszcza na gruncie prawa podatkowego – jest za tymi zmianami nadążać i tworzyć prawo przystające do aktualnych warunków społecznych, łatwe (...)

E-faktura ułatwi prowadzenie biznesu

E-faktura ułatwi prowadzenie biznesu

E-faktura to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Takie działania są kluczowe dla szybkiej i sprawnej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT. E-faktury (...)

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Faktura korygująca WDT i WNT w PKPiR

Faktura korygująca WDT i WNT w PKPiR

Prowadzimy działalność gospodarczą (PKPiR kasowo + vat). Handlujemy z Unią, i zdarzają nam się sytuacje zwrotu towaru zarówno w WDT jak i w WNT. Krajowe faktury korygujące zarówno sprzedaży jak i zakupów księgujemy w dacie wystawienia faktury korygującej w PKPiR. Tak samo postępowaliśmy (...)

Nota korygująca, a faktura korygująca

Nota korygująca, a faktura korygująca

Czy błędnie wpisany NIP odbiorcy na FV VAT należy skorygować poprzez wystawienie noty korygującej, czy strona sprzedająca powinna poprawić FV VAT? Jakie dane zawarte na FV VAT można poprawić za pomocą noty korygującej? Zasady wystawiania not korygujących lub faktur korygujących są ściśle (...)

Rozliczenie zwrotu towaru będącego przedmiotem WDT

Rozliczenie zwrotu towaru będącego przedmiotem WDT

W jaki sposób należy postępować zgodnie z przepisami, gdy klient z UE chce zwrócić wcześniej zakupiony towar? Czy powinna to być korekta faktury, czy też zwrot ten powinien odbywać się na zasadzie kupna-sprzedaży? Zwrot powinien zostać rozliczony analogicznie jak w przypadku zwrotu towarów (...)

Faktura na zakup materiałów budowlanych

Faktura na zakup materiałów budowlanych

Czy jest dopuszczalne wystawienie faktury, która uwzględnia różnego typu materiały budowlane jako faktury z jedną pozycją opisaną jako zakup materiałów budowlanych dołączając do tej faktury specyfikację tych materiałów i czy jest konieczność dołączenia takiej specyfikacji? Szczegółowe (...)

Wystawienie faktury na komputerze

Wystawienie faktury na komputerze

Czy prowadząc firmę produkcyjno - handlowo - usługową (jestem VAT-owcem) mogę wystawiać faktury VAT na własnych formularzach wcześniej stworzonych i drukowanych na komputerze, który nie jest na wyposażeniu mojej firmy (prywatny)? Obowiązek dokumentowania czynności przez podatników fakturami (...)

Sprzedaż samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu firmowego

Samochód do sp. z o.o. został kupiony w 2004 r. od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży. Obecnie ma być sprzedany. Przy zakupie nie był naliczony VAT. Jakim dokumentem (fakturą, czy umową) sp. z o.o. ma udokumentować sprzedaż tego samochodu? Czy spółka powinna naliczyć podatek VAT? (...)

Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur

Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur

Jak technicznie załatwia się sprawę wystąpienia z żądaniem zapłaty wynagrodzenia na podstawie art. 639 lub 640 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta między przedsiębiorcami? Czy istnieje wówczas obowiązek wystawienia faktury VAT, czy też wystarczy pisemne wezwanie do zapłaty (...)

Sprzedaż środka trwałego na rzecz osoby fizycznej.

Sprzedaż środka trwałego na rzecz osoby fizycznej.

W 2004 roku zakupiłem samochód osobowy tzw. z kratką jako środek trwały w podmiocie gospodarczym, który prowadzę. W 2005 r. ww. samochód "ciężarowy" przekwalifikowałem na osobowy - dalej wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Obecnie chcę ten samochód (środek trwały) sprzedać. (...)

Faktura VAT a wezwanie do zapłaty

Faktura VAT a wezwanie do zapłaty

Czy wystawienie faktury przez firmę osobie prywatnej może być uważane za wezwanie do zapłaty? A co jeśli taka faktura jest wystawiona błędnie, tzn. została wystawiona np. po okresie roku od wykonania usługi? Czy osoba fizyczna może żądać wystawienia nowej, poprawnej faktury (tzn. z datą, (...)

Dodatkowa adnotacja na fakturze VAT

Dodatkowa adnotacja na fakturze VAT

Do otrzymanej faktury VAT przez pomyłkę dopisano znak przy numerze artykułu. Zrobiono to ręcznie, faktura była drukowana. Czy w tym przypadku można z tej faktury odliczyć kwotę VAT? Czy zapisanie na fakturze VAT ręcznie jakiegokolwiek znaku (adnotacji) - nie mówimy o poprawianiu kwot - skutkować (...)

Dane oddziału spółki na fakturze VAT

Dane oddziału spółki na fakturze VAT

Jakie przepisy regulują kwestie umieszczania danych firmy na fakturach VAT wystawianych przez spółkę, a także jakie są obowiązki dotyczące umieszczania na fakturach danych centrali firmy i oddziałów? Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny znaleźć się na fakturach oraz (...)

Czy faktura za transport towaru winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT

Czy faktura za transport towaru winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT

Czy faktura za transport towaru z Niemiec do Polski (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) wystawiona przez polskiego podatnika VAT winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT, czy należy w niej tylko uwzględniać faktury za transport wystawiane (w moim przypadku) przez niemieckiego podatnika (...)

Handel złomem

Handel złomem

Firma zajmuje się zakupem i sprzedażą złomu stalowego. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jakie są zasady rozliczania faktur VAT zakupu i sprzedaży złomu? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy rozliczać faktury zaliczkowe? Jakie znaczenie podatkowe ma moment dokonania płatności? (...)

Umowa użyczenia a podatek VAT

Umowa użyczenia a podatek VAT

Jednostka budżetowa w ramach umowy użyczenia nieodpłatnie użycza salę sportową. Czy należy to udokumentować fakturą VAT i naliczyć podatek (jeśli tak, to z jaką stawką). Czy właściwa w tym wypadku jest faktura wewnętrzna i jak powinna ona wyglądać? Nieodpłatne użyczenie hali sportowej (...)

Faktury w PDF-ie

Faktury w PDF-ie

Jeden z dostawców usług elektronicznych zapisał w regulaminie świadczenia swoich usług następujące punkty: "1. W celu otrzymania faktury VAT za zakupione Usługi - Usługobiorca powinien wypełnić za pośrednictwem serwisu internetowego pod adresem - formularz z danymi Usługobiorcy niezbędnymi (...)

Faktura na zakup materiałów budowlanych

Faktura na zakup materiałów budowlanych

Czy jest dopuszczalne wystawienie faktury, która uwzględnia różnego typu materiały budowlane jako faktury z jedną pozycją opisaną jako zakup materiałów budowlanych dołączając do tej faktury specyfikację tych materiałów i czy jest konieczność dołączenia takiej specyfikacji? Szczegółowe (...)

Wystawienie faktury na komputerze

Wystawienie faktury na komputerze

Czy prowadząc firmę produkcyjno - handlowo - usługową (jestem VAT-owcem) mogę wystawiać faktury VAT na własnych formularzach wcześniej stworzonych i drukowanych na komputerze, który nie jest na wyposażeniu mojej firmy (prywatny)? Obowiązek dokumentowania czynności przez podatników fakturami (...)

Sprzedaż samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu firmowego

Samochód do sp. z o.o. został kupiony w 2004 r. od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży. Obecnie ma być sprzedany. Przy zakupie nie był naliczony VAT. Jakim dokumentem (fakturą, czy umową) sp. z o.o. ma udokumentować sprzedaż tego samochodu? Czy spółka powinna naliczyć podatek VAT? (...)

Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur

Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur

Jak technicznie załatwia się sprawę wystąpienia z żądaniem zapłaty wynagrodzenia na podstawie art. 639 lub 640 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta między przedsiębiorcami? Czy istnieje wówczas obowiązek wystawienia faktury VAT, czy też wystarczy pisemne wezwanie do zapłaty (...)

Sprzedaż środka trwałego na rzecz osoby fizycznej.

Sprzedaż środka trwałego na rzecz osoby fizycznej.

W 2004 roku zakupiłem samochód osobowy tzw. z kratką jako środek trwały w podmiocie gospodarczym, który prowadzę. W 2005 r. ww. samochód "ciężarowy" przekwalifikowałem na osobowy - dalej wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Obecnie chcę ten samochód (środek trwały) sprzedać. (...)

Faktura VAT a wezwanie do zapłaty

Faktura VAT a wezwanie do zapłaty

Czy wystawienie faktury przez firmę osobie prywatnej może być uważane za wezwanie do zapłaty? A co jeśli taka faktura jest wystawiona błędnie, tzn. została wystawiona np. po okresie roku od wykonania usługi? Czy osoba fizyczna może żądać wystawienia nowej, poprawnej faktury (tzn. z datą, (...)

Dodatkowa adnotacja na fakturze VAT

Dodatkowa adnotacja na fakturze VAT

Do otrzymanej faktury VAT przez pomyłkę dopisano znak przy numerze artykułu. Zrobiono to ręcznie, faktura była drukowana. Czy w tym przypadku można z tej faktury odliczyć kwotę VAT? Czy zapisanie na fakturze VAT ręcznie jakiegokolwiek znaku (adnotacji) - nie mówimy o poprawianiu kwot - skutkować (...)

Dane oddziału spółki na fakturze VAT

Dane oddziału spółki na fakturze VAT

Jakie przepisy regulują kwestie umieszczania danych firmy na fakturach VAT wystawianych przez spółkę, a także jakie są obowiązki dotyczące umieszczania na fakturach danych centrali firmy i oddziałów? Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny znaleźć się na fakturach oraz (...)

Czy faktura za transport towaru winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT

Czy faktura za transport towaru winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT

Czy faktura za transport towaru z Niemiec do Polski (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) wystawiona przez polskiego podatnika VAT winna być uwzględniana w fakturze wewnętrznej WNT, czy należy w niej tylko uwzględniać faktury za transport wystawiane (w moim przypadku) przez niemieckiego podatnika (...)

Handel złomem

Handel złomem

Firma zajmuje się zakupem i sprzedażą złomu stalowego. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jakie są zasady rozliczania faktur VAT zakupu i sprzedaży złomu? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy rozliczać faktury zaliczkowe? Jakie znaczenie podatkowe ma moment dokonania płatności? (...)

Umowa użyczenia a podatek VAT

Umowa użyczenia a podatek VAT

Jednostka budżetowa w ramach umowy użyczenia nieodpłatnie użycza salę sportową. Czy należy to udokumentować fakturą VAT i naliczyć podatek (jeśli tak, to z jaką stawką). Czy właściwa w tym wypadku jest faktura wewnętrzna i jak powinna ona wyglądać? Nieodpłatne użyczenie hali sportowej (...)

Faktury w PDF-ie

Faktury w PDF-ie

Jeden z dostawców usług elektronicznych zapisał w regulaminie świadczenia swoich usług następujące punkty: "1. W celu otrzymania faktury VAT za zakupione Usługi - Usługobiorca powinien wypełnić za pośrednictwem serwisu internetowego pod adresem - formularz z danymi Usługobiorcy niezbędnymi (...)

Wystawianie faktur bez podpisu

Wystawianie faktur bez podpisu

Jak w świetle nowej ustawy o podatku VAT traktować prośby kontrahentów o przysłanie aktualnego upoważnienia do wystawiania faktur VAT bez podpisu? Jak powinno brzmieć takie upoważnienie? Odpowiedź na pytanie należy rozpocząć od wyjaśnienia, że od 1 maja 2004 r. przepisy nie przewidują (...)

Wystawianie faktury, a usługi ciągłe

Wystawianie faktury, a usługi ciągłe

Prowadzę działalność gospodarczą jako przedstawiciel finansowy banku. Rozliczam się z bankiem za sprzedane produkty (kredyty, rachunki, itp.) w okresach miesięcznych, tj. wystawiając faktury za sprzedaż dokonaną w danym miesiącu (tak skonstruowana jest umowa z bankiem). Czy jest to prawidłowe, (...)

Poświadczenie i numeracja noty korygującej

Poświadczenie i numeracja noty korygującej

Stacja paliw wystawiła fakturę VAT na zakupioną benzynę. Błędnie wstawiony był na adres nabywcy i brak numeru rejestracyjnego samochodu. Wystawiłem notę korygującą i przesłałem pocztą. Otrzymałem zwrot z nieczytelnym podpisem (jedynie stempel na kopercie świadczy, kto był nadawcą). (...)