Odpowiedź prawnika: Faktura korygująca do FV WDT
Szczegółowe zasady wystawiania faktur, zakres danych, które faktury powinny zawierać oraz sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, określone są w przepisach wykonawczych do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr. 54, poz. 535, ze zm.)
W sposób szczegółowy wskazane zagadnienia określone są przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz. 798 ) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970, ze zm.)

Zgodnie z § 16 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia tzw. fakturowego, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej: numer kolejny oraz datę jej wystawienia. W punkcie 2 wskazanego przepisu zawarte jest uregulowanie, że faktura korygująca powinna zawierać dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, w tym także datę wystawienia faktury pierwotnej. Niemniej, dla przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych na złote polskie wynikających z faktury korygującej istotna jest data wystawienia właśnie faktury korygującej. Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT: kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.
Zgodnie z powyższym, w przypadku gdy podatnik ma obowiązek przeliczyć kwoty w walutach obcych wynikające z faktury korygującej, powinien zastosować kurs średni ogłoszony przez NBP z dnia wystawienia faktury korygującej.
W kwestii zaś pytania dotyczącego odmiennego sposobu wyrażania kwot w fakturach pierwotnych i fakturach korygujących do nich, należy stwierdzić, że ani przepisy ustawy o VAT, ani też przepisy wykonawcze nie zawierają szczegółowych regulacji w tym zakresie. W przepisach zawarte jest jedynie uregulowanie, że kwoty podatku wykazuje się w złotych, bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze. Stanowi o tym § 9 pkt 6 rozporządzenia fakturowego. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wystawienie faktury WDT w euro a faktury korygującej do niej w PLN można uznać za prawidłowe. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wystawiona faktura korygująca powinna być przeliczana na PLN wg kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury korygującej.
