Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 922. § 1. k.c. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej.
Z przepisu tego wynika, że spadkobiercy dziedziczą prawa i obowiązki majątkowe. Jeżeli zatem spadkodawca miał zaległe, nieopłacone rachunki, kary, zobowiązania, to długi te również przechodzą na spadkobierców.
Nie ma natomiast przepisów, które pozwalałyby na stwierdzenie, że z chwilą śmierci strony umowy na to miejsce wstępują spadkobiercy, umowa powinna więc wygasnąć. Słusznym krokiem było poinformowanie operatora o śmierci strony umowy, powinien więc zaprzestać świadczenia usługi. Sugerujemy np. telefoniczne skontaktowanie się z nim w celu wyjaśnienia, dlaczego nie zaprzestał świadczenia usługi.