Korekta PIT-4 i PIT-11

Pytanie:

Zatrudniam w mojej firmie 6 pracowników. Od 01.03.2006 r. przyjęta została pracownica na czas określony do 28.02.2007 r. Po miesiącu zatrudnienia pracownica dostarczyła L-4 z kodem B (ciąża). W czerwcu 2006 r. została przeprowadzona kontrola ZUS, a w lipcu otrzymaliśmy decyzję z ZUS, że zatrudnienie miało na celu otrzymania zasiłku macierzyńskiego i nie wypłacą żadnego zasiłku. Pracownica odwołała się od tej decyzji do Sądu. Otrzymaliśmy 28.02.2007 r. pismo z Sądu , że podtrzymują decyzję ZUS i pracownik sprawę przegrał. Pracownica otrzymała od firmy PIT-11 za 2006 r.(od 01.03.2006 r. do 31.12.2006 r.). Do Urzędu Skarbowego odprowadzaliśmy podatek od wynagrodzenia pracownicy. Czy mam złożyć korektę PIT-4 pomniejszając podatek zapłacony od tej pracownicy i jak mam ten podatek odzyskać od Urzędu Skarbowego? Jak skorygować PIT-11, czy mam wysłać PIT-11 wyzerowany?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.3.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Korekta PIT-4 i PIT-11

Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą co do zasady skorygować uprzednio złożoną deklarację (np. PIT-4). Takie uprawnienie wynika z przepisów Ordynacji podatkowej. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korekta deklaracji powinna być więc odpowiednio uzasadniona (warto dołączyć odpowiednie dokumenty). 

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Na podstawie tej korekty oraz zeznania rocznego pracownicy urząd skarbowy zaliczy nadpłatę na poczet zaległości podatkowych albo zwróci nadpłacony podatek w terminie 3 miesięcy od złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Porady prawne

Choć upłynął już termin dostarczenia pracownicy i urzędowi skarbowemu informacji PIT-11, to jednak należałoby i ją, jak najprędzej, odpowiednio skorygować. Jeśli pracownica złożyła już zeznanie roczne za 2006 rok, to warto pamiętać, iż zeznanie roczne PIT można - bez żadnych negatywnych konsekwencji - skorygować w zasadzie aż do terminu jego złożenia (do końca kwietnia następnego roku po roku, którego zeznanie dotyczy).

Z uwagi na uzasadnione przyczyny niedopełnienia przez płatnika jego obowiązków, nie powinny mu grozić z tego tytułu jakiekolwiek sankcje.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Składamy deklaracje podatkowe

Składamy deklaracje podatkowe

Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację (...)

Rozliczenie rachunków już po złożeniu PIT? Sprawdź kiedy

Rozliczenie rachunków już po złożeniu PIT? Sprawdź kiedy

Korekta rocznego zeznania PIT umożliwia uwzględnienie rachunków - uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej czy internetowej - znalezionych już po 30 kwietnia. Po tym terminie nie mogą jednak rozliczyć się wspólnie małżonkowie lub rodzice wychowujący samotnie dziecko, którzy wcześniej (...)

30 kwietnia – ostatni dzień na zeznanie PIT

30 kwietnia – ostatni dzień na zeznanie PIT

Zeznania podatkowe PIT za 2020 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. ##baner## Rozliczenie elektroniczne Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. (...)

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)

Złóż wniosek PIT-WZ, aby rozliczyć PIT-37

Złóż wniosek PIT-WZ, aby rozliczyć PIT-37

Do 16 kwietnia br. złóż on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy przygotuje za ciebie zeznanie PIT-37. Dzięki złożeniu prostego wniosku PIT-WZ (czyli wniosku o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy) sama administracja skarbowa sporządzi dla podatnika roczne rozliczenie podatku (...)

Korektę

Korektę "papierowego" zeznania PIT można złożyć online

Korektę złożonego tradycyjnie zeznania rocznego – w wersji papierowej – można zrobić przez internet. Dotyczy to jednak tylko tych rodzajów deklaracji, których złożenie możliwe było w danym roku online. 30 kwietnia - ostateczny termin rozliczenia z fiskusem i ewentualnej wpłaty (...)

Pomyliłeś się w PIT? Złóż korektę

Pomyliłeś się w PIT? Złóż korektę

Błędy na niekorzyść fiskusa musimy poprawić do 2 maja. Inaczej zapłacimy odsetki. Zasadą jest, że korektę składamy na tym samym formularzu, na którym rozliczaliśmy się z fiskusem. Jeśli np. w PIT-37 zapomnieliśmy podać wszystkie dane osobowe lub zrobiliśmy błąd w NIP, to chcąc (...)

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych

14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)

PIT-2 - kiedy warto go złożyć?

PIT-2 - kiedy warto go złożyć?

  PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Sprawdź, co się zmienia w 2022 roku. Zmiany wprowadzone przez "Polski Ład"  "Polski Ład" to podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej (...)

Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?

Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?

Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe (PFR) w 2017 roku Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 jest już dostępna. Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe za 2016 rok: PIT-37- sporządzane będzie na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Korekta rocznego zeznania PIT. Wspólne rozliczenie małżonków nie jest możliwe

Korekta rocznego zeznania PIT. Wspólne rozliczenie małżonków nie jest możliwe

Korekta rocznego zeznania PIT umożliwia uwzględnienie rachunków uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej czy internetowej, a znalezionych już po 30 kwietnia. Po tym terminie nie mogą jednak rozliczyć się wspólnie małżonkowie lub rodzice wychowujący samotnie dziecko, którzy wcześniej złożyli (...)

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

Informacja dla pracodawcy - płatnika o zmianach w PIT od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości (...)

Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce

Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce

Poznaj zasady rozliczenia PIT przez rezydentów podatkowych Ukrainy dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce.   ##baner## Twoje obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane (...)

PIT 2011. Jak poprawić błędy w rozliczeniu?

PIT 2011. Jak poprawić błędy w rozliczeniu?

Gdy zrobisz to za późno, narazisz się na karę. Czasem na korekcie można wiele zyskać. Może się zdarzyć, że już po rozliczeniu odnajdziemy zagubioną fakturę, PIT-11 wystawiony przez zleceniodawcę lub po prostu zauważymy, że popełniliśmy błąd w obliczeniach. Wówczas powinniśmy (...)

Płatniku, pamiętaj o terminowym przesłaniu informacji PIT

Płatniku, pamiętaj o terminowym przesłaniu informacji PIT

Od 2015 r. płatnicy i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, zobowiązani są do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych wyłącznie w sposób elektroniczny. Wyjątkowo ww. podmioty przesyłające informacje do urzędów skarbowych dla nie więcej (...)

Szybko rozlicz PIT

Szybko rozlicz PIT

Trwa akcja "Szybki PIT" "Szybki PIT" to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników w rozliczeniu rocznej deklaracji PIT. Osoby składające PIT mogą liczyć m.in. na dyżury ekspertów resortu finansów oraz punkty rozliczeń PIT w galeriach (...)

Nowe możliwości w usłudze Twój e-PIT od tego roku

Nowe możliwości w usłudze Twój e-PIT od tego roku

Akcja składania rocznego PIT za 2019 r. będzie trwać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz (...)

Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT

Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT

  Do kiedy? Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2009 r. Miejsce to oczywiście urząd skarbowy właściwy miejscowo według Twojego miejsca zamieszkania, czyli według miejsca zamieszkania podatnika. Termin ten jest także obowiązujący dla zapłaty należnego podatku. Jak wypełniać? W (...)

Jak rozliczyć się za pomocą wstępnie wypełnionego PIT?

Jak rozliczyć się za pomocą wstępnie wypełnionego PIT?

Można skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT Przy rozliczaniu PIT za 2017 r. podatnicy mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return), czyli przygotowanej przez urząd skarbowy propozycji zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38. W (...)

Danina solidarnościowa w praktyce

Danina solidarnościowa w praktyce

Dowiedz się, jakie objaśnienia podatkowe Ministra Finansów dotyczą stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej najważniejsze tezy. Czego dotyczą objaśnienia podatkowe z 28 sierpnia 2019 r. w sprawie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Korekta rozliczeń z ZUS

Korekta rozliczeń z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał do mojej firmy pismo, w którym stwierdza, że u jednego z pracowników w grudniu 2000 roku nastąpiło przekroczenie wysokości rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Powstała nadpłata ubezpieczenia społecznego i rentowego (...)

Korekta zeznania PIT

Korekta zeznania PIT

Od 2003 roku przebywam wraz z rodziną (żona i syn) poza granicami Polski. Złożyliśmy z żoną wspólne zeznanie PIT za lata 2005 i 2006. Jedyne wykazane dochody to dochody z mojej pracy za granicą (zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy). Złożenie zeznań skutkowało dodatkowym podatkiem w Polsce. (...)

Korekta oświadczenia majątkowego radnego

Korekta oświadczenia majątkowego radnego

Zgodnie z art. 25c ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity: Dz. U. 2001 r., Nr 142, poz. 1592 ze zmianami radny obowiązany jest do złożenia oświadczeń o stanie majątkowym (oświadczeń majątkowych), dotyczących jego majątku odrębnego oraz majątku objętego (...)

Zaliczka za grudzień a pit-36

Zaliczka za grudzień a pit-36

W tym roku zmienia się sposób płacenia zaliczki na pit za grudzień/4 kwartał. Zaliczkę trzeba uiścić do 20 stycznia i obliczyć w taki sam sposób jak za poprzednie miesiące.Czy jeśli złożę pit roczny do 20 stycznia - to nie będę musiał płacić zaliczki za grudzień, tylko łączny podatek (...)

PIT-11 a brak wypłaty wynagrodzenia

PIT-11 a brak wypłaty wynagrodzenia

Otrzymałam już od pracodawcy PIT-11 za styczeń 2008 r., gdyż zakończyłam pracę z dniem 31 stycznia 2008, według wypowiedzenia, jakie złożyłam. Jednak nie wiem, dlaczego pracodawca wystawił mi PIT-11 za okres od 1 stycznia do 22 stycznia. Moje wypowiedzenie było złożone z zachowaniem 1 (...)

Podpis na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B

Podpis na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B

Czy na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B przesłanych do urzędu skarbowego może podpisywać się właściciel biura rachunkowego obsługującego podatnika, czy też lepiej byłoby - gdyby to sam podatnik się podpisał na tych dokumentach? Wiem, że ta kwestia budziła wiele kontrowersji. Proszę o naświetlenie (...)

Brak poprawnego PIT-11 od pracodawcy

Brak poprawnego PIT-11 od pracodawcy

Jeśli pracodawca źle wystawił PIT-11, bo uwzględnił w nim wynagrodzenie, które nie zostało wypłacone w danym roku, to w jaki sposób mam się rozliczyć i na jakiej podstawie? Jakie wynagrodzenie jest brane do rozliczenia netto, czy brutto? Jak się rozliczyć, jeśli PIT-11 wystawiony przez (...)

Odsetki od pożyczki a podatek

Odsetki od pożyczki a podatek

Udzieliłam sp. z o.o. pożyczki gotówkowej. Pożyczka została zwrócona i uzyskałam wypłatę odsetek zapisanych w umowie. W jaki sposób powinnam dalej postąpić, czy mogę te odsetki rozliczyć w zeznaniu rocznym? Jeśli tak to w jakiej pozycji? W przypadku podatników prowadzących działalność (...)

Zeznanie podatkowe emeryta

Zeznanie podatkowe emeryta

Emeryt, po otrzymaniu z ZUS druk 40A złożył na jego podstawie do urzędu skarbowego korektę zeznania na druku PIT-37 wraz z załącznikami, celem odliczenia kosztów leczenia oraz remontów. Urząd skarbowy zażądał na piśmie wyjaśnień powodów złożenia korekty. W trakcie rozmowy telefonicznej (...)

Podpisy na deklaracjach

Podpisy na deklaracjach

Jesteśmy biurem rachunkowym, które zajmuje się obsługą kadrowo-płacową Klienta. Do tej pory nasza firma podpisywała PIT-4 oraz PIT-11. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stanowi, że Klient nie może udzielać nam takich pełnomocnictw. Kto w takim razie powinien podpisywać takie deklaracje? (...)

Brak obowiązku składania deklaracji PIT i CIT

Brak obowiązku składania deklaracji PIT i CIT

W Urzędzie Skarbowym dowiedziałem się, iż nie ma potrzeby składania deklaracji CIT-2, PIT-5, PIT-4. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji CIT-2, PIT-5, PIT-4 nie zależnie od dochodu lub straty? Nowelizacje ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. (...)

Formularz rozliczenia renty z Francji

Formularz rozliczenia renty z Francji

Moja mama pobiera rentę w Polsce, na którą otrzymuje rozliczenie roczne w postaci PIT 40. Dodatkowo Mama pobiera rentę z Francji. Renta ta obsługiwana jest przez bank PKO BP, który co miesiąc pobiera zaliczki na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Bank przesyła rozliczenie roczne (...)

Składki ZUS prezesa jednoosobowej sp. z o.o.

Składki ZUS prezesa jednoosobowej sp. z o.o.

Jestem jedynym wspólnikiem spółki z o.o. i jednocześnie prezesem jednoosobowego zarządu w tej spółce. Nie mam podpisanej umowy o pracę ze spółką (i nie zamierzam jej podpisywać), pełnię tylko funkcję organizacyjną prezesa. Nie prowadzę innej działalności gospodarczej, nie jestem nigdzie (...)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Moja mama przepracowała w Polsce 23 lata i od 60 roku życia otrzymuje emeryturę. Dostaje też emeryturę w Stanach Zjednoczonych Ameryki za przepracowane tam lata pracy. Mama ma obywatelstwo polskie i amerykańskie. Jak w tej sytuacji pobiera sie podatki? ZUS pobiera mamie zliczki na podatek dochodowy. (...)

Sprzedaż i zakup mieszkania a podatek dochodowy

Sprzedaż i zakup mieszkania a podatek dochodowy

Kupuję nowe mieszkanie, na które wzięłam kredyt. W 2004 roku kupiłam mieszkanie. Teraz je sprzedaję. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania chciałabym przeznaczyć po części na spłatę kredytu, część włożyć na lokatę albo przeznaczyć na kupno drugiego mieszkania. Czy pieniądze uzyskane (...)