Łączenie przerw na karmienie

Pytanie:

Zatrudniam pracownicę na 3/4 etatu od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownica wraca z urlopu macierzyńskiego do pracy od 15 maja 2007 r. Pracownicy przysługuje półgodzinna przerwa na karmienie.W informacji art. 29 paragraf 3 pracownica ma podane godziny czasu pracy - rozpoczęcia i zakończenia. Czy można przerwy łączyć np. za 4 dni odebrać 2 godziny i z pracy wyjść 2 godziny wcześniej? Czy jeżeli pracownica wystąpi o przerwę na karmienie czy należy zmienić info art. 29 par. 3?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.5.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Łączenie przerw na karmienie

Pracownicy karmiącej dziecko piersią, której czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jedna przerwa na karmienie. Przerwa jest udzielana na wniosek pracownicy, w którym oświadcza ona, iż karmi dziecko piersią. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy. Wyznaczając konkretny czas przerw pracodawca powinien uwzględniać wniosek pracownicy oraz potrzeby zapewnienia niezakłóconego przebiegu procesu pracy.

W literaturze uznaje się, iż nie ma przeszkód prawnych do tego, aby po uwzględnieniu czasu tej przerwy pracownica kończyła odpowiednio wcześniej pracę. Należy jednak przyjąć, że nie jest możliwe łączenie przerw za kilka dni. Dopuszczalne jest jedynie łączenie przerw w ramach danego dnia, jeżeli pracownica ma prawo do więcej niż jednej przerwy. Pracodawca nie ma obowiązku zmiany informacji, o której mowa w art. 29 par. 3.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: