Odpowiedź prawnika: Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea
Samochody o ładowności poniżej 3,5 tony są objęte szczególnym rygorem podatkowym w świetle podatku VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług: ”W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.”
W odniesieniu do wyżej określonych samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych zastosowanie ma art. 88 ust. 1 pkt 3, który ogranicza prawo podatnika do odliczenia podatku VAT. Wskazany przepis stanowi, że „ Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3”.
Niemniej niektóre samochody oraz pojazdy o ładowności poniżej 3,5 tony mogą w świetle ustawy o VAT być traktowane jak samochody ciężarowe, co w konsekwencji oznacza pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Możliwość taka dopuszczalna jest w sytuacji, gdy podatnik posiada zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1–4 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Po przeprowadzonym badaniu stacja wydaje zaświadczenie o spełnieniu ustawowych warunków oraz dokonuje adnotacji o spełnieniu wymagań w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Podatnik, który otrzyma zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, jest obowiązany dostarczyć je, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego. Zauważyć należy, że ustawa nie wskazuje, w jakim terminie podatnik powinien przeprowadzić badanie i uzyskać zaświadczenie. Ustawa też nie zabrania wprost prawa do odliczenia, jeżeli podatnik nie posiada zaświadczenia w terminie złożenia deklaracji.
Jedyne regulacje związane brakiem możliwości odliczenia podatku VAT wynikają z art. 88 ust. 3a pkt 6, który stanowi, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym. Ponadto należy mieć na uwadze przepisy przejściowe, które dopuszczały możliwość przeprowadzenia badania technicznego dopiero w terminie przeprowadzenia okresowego badania samochodu. Wobec powyższego należy uznać, że jeżeli podatnik jest pewien, iż samochód spełni wymogi określone ustawą i w jak najbliższym terminie przeprowadzone zostanie badanie to podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Organy podatkowe w licznych interpretacjach podkreślają, że uchybienie obowiązku dokonania stosownych dodatkowych badań technicznych nie wyłącza prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa. Wykonanie dodatkowego badania technicznego oraz następnie dostarczenie kopii zaświadczenia do urzędu skarbowego jest wyłącznie obowiązkiem podatnika, a nie warunkiem dającym uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa przeznaczonego do napędu samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem ustawodawca uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy, nie zaś od wykonania przedmiotowych badań technicznych w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego. Takie stanowisko potwierdza m.in. postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 26 lipca 2006 r., o sygnaturze 1425/021/443/36/06/IW. Naczelnik postanowił, iż „Podatnik, znając parametry techniczne użytkowanego samochodu, do chwili oceny przez okręgową stację kontroli pojazdów i wydania stosownego zaświadczenia może sam ocenić, czy przedmiotowy samochód spełnia warunki określone w art. 86 ust. 4 ustawy. Po uzyskaniu zaświadczenia winien dostarczyć jego kopię do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od jego otrzymania (przepis art. 86 ust. 5a). Gdyby się okazało, że wbrew ocenie podatnika, pojazd nie spełnia przedstawionych powyżej wymagań, należy dokonać korekty odliczonego już podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu.”
Niemniej możliwe jest wstrzymanie się z odliczeniem do czasu uzyskania zaświadczenia i - tak jak Państwo sugerują - dokonanie obniżenia podatku zgodnie z art. 86 ust. 11, który stanowi, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, w tym przede wszystkim w terminie otrzymania faktury VAT, to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Polecamy także:
Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji
Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego
Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import