Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Najprawdopodobniej chodzi Pani o art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten zwalnia od podatku dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie o symbolu 01.11.91-00, jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 01.12.13-00.43) - ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny.
Należy jednak zauważyć, iż przepis powyższy nie zwalnia generalnie przychodów ze sprzedaży runa leśnego, lecz wyłącznie wymienione w tym przepisie produkty.
Jednocześnie należy zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują wyłączenie stosowania przepisów tej ustawy w stosunku do, między innymi, przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (por. art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy). Zgodnie zaś z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o lasach, gospodarką leśną jest działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.
Z przepisu powyższego wynika jednoznacznie, że działalności w zakresie pozyskiwania runa leśnego nie uważa się za gospodarkę leśną. Tym samym przychodów z tego źródła nie obejmuje wyłączenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadkach, gdy przedmiotem sprzedaży runa leśnego nie są wymienione wyżej produkty runa leśnego, przychód ten podlega opodatkowaniu.