Pełnomocnik do doręczeń w kraju

Pytanie:

Dostałem wezwanie z sądu w Polsce, w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, do ustanowienia pełnomocnika do odbioru pism procesowych na terenie Polski. Jakie przepisy regulują tę sprawę, kiedy takie pełnomocnictwo wygasa?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.12.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik do doręczeń w kraju

Przepis art. 1135 z ind. 5 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że strona zamieszkała za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Polsce, obowiązana jest wskazać w Polsce pełnomocnika do doręczeń. Pełnomocnik do doręczeń jest uprawniony wyłącznie do odbioru pism sądowych.

Umocowanie pełnomocnika do doręczeń trwa do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Wygasa także z chwilą śmierci strony lub pełnomocnika.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

problem z komornikiem

29.6.2018 przez: lipek106

Niestawienie się na rozprawie

5.4.2018 przez: flamingo66