Podatek od otrzymanego spadku - grupa podatkowa

Pytanie klienta:

""Zmarła moja ciocia, która w testamencie powołała mnie do całości spadku (m.in. działka i rozpoczęta budowa domu jednorodzinnego, a więc majątek dużej wartości). Ciocia była wdową, nie miała dzieci. Ja jestem wnuczką jej siostry. Czy to oznacza, że należę do II grupy podatkowej jako "zstępna rodzeństwa" ? Zarówno siostra cioci (moja babcia) jak i moi rodzice żyją. ""

Odpowiedź prawnika:

Według ustawy o podatku od spadków i darowizn zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do II grupy podatkowej zalicza się - zstępnych rodzeństwa danej osoby, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych. Zstępny - to zarówno dziacko, wnuk, jak i prawnuk danej osoby. A zatem zalicza się Pani do zstępnych rodzeństwa zmarłej i należy do II grupy podatkowej. Jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej, to opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 7 276 zł.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.