Odpowiedź prawnika: Podmiot uprawniony do odbioru faktury VAT
Punktem wyjścia naszego rozumowania jest fakt, iż prawo do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest wspólnik spółki cywilnej. Wbrew Państwa twierdzeniu, fakt ten ma fundamentalne znaczenie w omawianym przypadku. Skoro bowiem stosunek prawny łączy Spółdzielnię i wspólnika spółki, nabywcą świadczonej przez Spółdzielnię usługi jest wspólnik spółki, a nie spółka, która faktycznie korzysta z lokalu.
Być może bardziej obrazowy będzie przykład innej sytuacji. Załóżmy, że na podstawie umowy zawartej ze spółką cywilną (umowy spółki) wspólnik tej spółki użycza, czy też wnosi do używania prywatny samochód. Samochód ten jest stale używany na potrzeby działalności gospodarczej wykonywanej przez spółkę. Fakt ten nie zmienia jednak tego, że stronami umowy ubezpieczenia OC dotyczącej tego samochodu jest wspólnik spółki oraz zakład ubezpieczeń. Ewentualne faktury wystawiane przez zakład ubezpieczeń powinny wskazywać wspólnika spółki, a nie samą spółkę.

Być może ten przykład pozwoli Państwa przekonać, że na gruncie przepisów prawa nabywcą świadczonych przez Spółdzielnię usług jest wspólnik spółki. To jego bowiem łączy stosunek prawny ze Spółdzielnią. Fakt, iż faktycznie korzystającym z tych usług jest spółka nie ma znaczenia (o czym już zresztą była mowa). Dlatego też właśnie Spółdzielnia nie może wystawić faktury Spółce - nie świadczy ona bowiem usług (z punktu widzenia przepisów prawa) na rzecz Spółki, a tym samym ewentualna faktura nie dokumentowałaby rzeczywiście świadczonych usług.
Mając powyższe na uwadze, prawidłowy sposób postępowania w powyższej sytuacji jest następujący. Spółdzielnia wystawia fakturę na wspólnika spółki. W oparciu o tą fakturę wspólnik powinien wystawić dokument obciążający spółkę tymi kosztami. Dopiero ten dokument może stanowić dla spółki podstawę do ujęcia ponoszonych wydatków w kosztach uzyskania przychodu (sama faktura nie stanowi takiej podstawy, gdyż jest wystawiona na wspólnika spółki).
Oczywiście wszystkie powyższe wnioski stanowią jedynie naszą opinię dotyczącą Państwa problemu. Jeśli chodzi o uzyskanie w tej kwestii rozstrzygnięcia organów państwowych to najprostszą (i w zasadzie jedyną) drogą jest zwrócenie się do właściwego urzędu skarbowego o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej (jak Państwu zapewne wiadomo, od 1 stycznia 2005 r. interpretacje te znacznie zyskały na znaczeniu). Może to pozwolić Państwu na ewentualne sprowokowanie zajęcia się problemem przez sądy administracyjne - na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji przysługuje zażalenie, które rozpatrywane jest w drodze decyzji. Na decyzję tą służy skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Więcej na ten temat w artykule Opłaca się zapytać - interpretacja przepisów podatkowych przez urząd skarbowy
