Postępowanie spadkowe po babci

Pytanie:

Muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe po babci. Babcia zmarła w 1960 r. Była właścicielką części gospodarstwa rolnego. Mieszkała z nią jej córka, która korzystając z ustawy rolnej z 1971 r. uwłaszczyła się na jej części. Czy mimo to trzeba przeprowadzić postępowanie? Jakie dokumenty trzeba złożyć. Ustawowo dziedziczyłyby dzieci 3 synów i 3 córki-wszyscy już nie żyją.

Masz inne pytanie do prawnika?

2.12.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Postępowanie spadkowe po babci

Na podstawie powołanej ustawy nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.

Porady prawne

Jeżeli posiadaczem nieruchomości była wyłącznie córka, to ona stała się właścicielką. Jeżeli obecnie są spadkobiercy (zstępni jej rodzeństwa), którzy chcą nabyć spadek po właścicielce (na podstawie uwłaszczenia) tej nieruchomości, powinni uzyskać stwierdzenie nabycia spadku po babci. Uwłaszczenie gospodarstwa rolnego nie dezaktualizuje tej konieczności, gdyż  jakieś dziedziczenie majątku po babci nastąpiło i trzeba prześledzić udziały poszczególnych osób w kolejno otwartych spadkach.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne