Przekształcenie użytkowania wieczystego a VAT

Pytanie:

Zamierzam przekształcić prawo użytkowania działki w prawo własności w oparciu o ustawę z dnia 25 lipca 2005 roku. Czy w świetle uchwały NSA z dnia 08 stycznia 2007 roku dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT opłat rocznych za wieczyste użytkowanie gruntu - a właściwie braku konieczności doliczania tego podatku - gmina powinna naliczyć i odprowadzić VAT od opłaty za przekształcenie wieczystego w własność w drodze decyzji administracyjnej? Czy gmina powinna z urzędu zwrócić podatek VAT lub zaliczyć na poczet bieżących opłat rocznych wszystkim użytkownikom wieczystym, którym ten podatek doliczyła w poprzednich latach, czy też każdy użytkownik wieczysty powinien indywidualnie wnieść wniosek do urzędu? Po upływie jakiego okresu czasu nastąpi przedawnienie roszczenia wobec gminy dotyczące niesłusznie naliczonego podatku zarówno do opłat rocznych, jak i do opłat za przekształcenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

25.1.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie użytkowania wieczystego a VAT

Użytkowanie wieczyste różni się od własności tym, że jest to prawo terminowe (99 lat) i ma węższą treść. Ustanawiane jest za wynagrodzeniem uiszczanym corocznie do 31 marca.

Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. 2005 r., Nr 175, poz. 1459). Na jej podstawie osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłatę tę ustala właściwy organ w decyzji o przekształceniu stosując odpowiednio niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami o cenie nieruchomości. Podstawę dla ustalenia tej opłaty stanowi wartość nieruchomości, określona przez rzeczoznawcę majątkowego, pomniejszona o dotychczasowe opłaty za użytkowanie wieczyste. Właściciele nieruchomości mogą w uchwale przyznać bonifikatę. 

Porady prawne

Jeżeli przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczy nieruchomości rolnej, organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od ww. opłaty w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność:

  • Skarbu Państwa - za zgodą wojewody;
  • jednostek samorządu terytorialnego - za zgodą właściwej rady lub sejmiku. 

W uchwale z 8 stycznia 2007 r. (sygn. I FPS 1/2006) NSA uznał, że umowy użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r. nie podlegają VAT. Gminy i powiaty nie muszą więc do związanych z nimi opłat rocznych ani doliczać VAT, ani płacić go z własnej kasy. NSA uznał, iż czynność oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości na gruncie ustawy o VAT należy traktować jako dostawę towarów ze względu na jego charakter zbliżony do prawa własności. Jeśli zaś uznać, że oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości jest dostawą, to brak jest podstaw do opodatkowania opłat rocznych od umów ustanowionych i wpisanych do ksiąg wieczystych przed 1 maja 2004 r. W przypadku tych umów obowiązek podatkowy powstał w momencie wydania towaru. A w tym czasie czynność taka nie podlegała VAT. Gmina nie powinna zatem naliczać i odprowadzać VAT od opłaty za przekształcenie wieczystego we własność. Organy władzy publicznej nie są podatnikami VAT z tytułu wykonywania zadań, do realizacji których zostały powołane, chyba że zawierają umowy cywilnoprawne. Skoro zaś do przekształcenia dochodzi wskutek decyzji administracyjnych, nie powinno się do opłaty za nie doliczać VAT. 

W rozdziale 9 działu III Ordynacji podatkowej uregulowano zagadnienia nadpłaty podatku. Za nadpłatę uważa się kwotę:

  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku; 
  2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej; 
  3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej; 
  4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. 

Jeżeli wpłata dotyczyła zaległości podatkowej, na równi z nadpłatą traktuje się także część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę.

Zgodnie z art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej, nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu (tzn. obowiązkowo, bez wniosku podatnika) na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem § 2.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami. 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych (...)

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

  Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana. Kto może wystąpić z żądaniem odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania (...)

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)

Taniej będzie można przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Taniej będzie można przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te powinny spowodować zwiększenie zainteresowania przekształceniem wieczystego (...)

Pomoc de minimis w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Pomoc de minimis w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów a pomoc publiczna Art. 14  ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele (...)

Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?

Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?

W myśl nowej ustawy z mocy prawa – 1 stycznia 2019 r. – prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Tym samym 2,5 mln Polaków, (...)

Zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Nowelizacja ustawy o  przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów ma wesprzeć obywateli w uzyskaniu prawa własności nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (domki (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed (...)

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Czy użytkowanie wieczyste może zostać ustanowione na każdym gruncie? Właściwie nie, bowiem użytkowanie wieczyste (...)

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

Od 13 października 2005 r. obowiązuje nowa ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zastąpiła ona ustawę z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym (...)

Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność

Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność

Właściciele lokali nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Wysokość opłat przekształceniowych, które zastąpią gwałtownie zwiększające się opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, będzie przewidywalna. Efektem przyjętej przez rząd ustawy jest wyeliminowanie (...)

Można będzie łatwiej przekształcić użytkowanie wieczyste we własność...

Można będzie łatwiej przekształcić użytkowanie wieczyste we własność...

Do sejmu wpłynął projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Na podstawie tego aktu zostałaby stworzona możliwość dla pewnych podmiotów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W projekcie tym dopuszcza się (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od paru miesięcy trwają prace nad projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Pierwotnie wejście w życie nowych przepisów zapowiadano na styczeń 2017 r.. (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

  W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)

Zbycie nieruchomości objętych przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Zbycie nieruchomości objętych przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

Krajowa Rada Notarialna przedstawiła swoje stanowisko z dnia 11 stycznia 2019 roku w sprawie sporządzania po dniu 1 stycznia 2019 r. przez notariuszy aktów notarialnych obejmujących umowy zbycia nieruchomości objętych ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego (...)

Zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

MIiR będzie rekomendował przyjęcie części poprawek poselskich do zgłoszonego w ubiegłym roku senackiego projektu nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dobre zmiany (...)

Użytkownik wieczysty nie posiada gruntu

Użytkownik wieczysty nie posiada gruntu "jak właściciel"

Wnioskodawcy wnieśli do sądu o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości. Ich poprzednik prawna (spadkodawczyni) najpierw władała tą działką jako użytkownik wieczysty, potem zaś już jako właściciel. Gdyby do okresu posiadania doliczyć ów okres użytkowania wieczystego, spełnione (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy  Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)

Korekta podatku naliczonego przy odliczaniu VAT na podstawie proporcji

Korekta podatku naliczonego przy odliczaniu VAT na podstawie proporcji

Ogólne założenia odliczania podatku VAT proporcją  Omawiane zagadnienie zostało uregulowane w art. 90 i 91 ustawy o VAT i dotyczy tych podatników, którzy nabywają towary i usługi wykorzystywane zarówno do czynności, w stosunku do których przysługuje prawo (...)

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy przekształceniowej z dniem 1 stycznia 2019 roku (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przekształcenie wieczystego użytkowania

Przekształcenie wieczystego użytkowania

Złożyłem pod koniec ubiegłego roku do gminy wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w oparciu o przepisy ustawy z 2005 roku. Przed złożeniem wniosku właściciele działek sąsiednich powiadomili gminę o niewłaściwym - ich zdaniem - sposobie użytkowania (...)

Zwrot opłaty rocznej

Zwrot opłaty rocznej

Użytkownik wieczysty sprzedał prawo użytkowania wieczystego osobie fizycznej, po czym zwrócił się do właściciela nieruchomości o zwrot części opłaty rocznej, proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego. Czy właściciel ma obowiązek zwrócić opłatę roczną byłemu użytkownikowi (...)

Przekształcenie użytkowania w prawo własności

Przekształcenie użytkowania w prawo własności

Czy gmina wydając decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności - ma prawo obciążyć wnioskodawcę kosztami wyceny nieruchomości lub też innymi kosztami (...)

Przekształcone użytkowanie wieczyste we własność

Przekształcone użytkowanie wieczyste we własność

Czy właściciel gruntu (jednostka samorządu terytorialnego) może odmówić użytkownikowi wieczystemu wykupu oddanego mu w użytkowanie gruntu. Użytkownik ma grunt na 99 lat, płaci roczne opłaty lecz po trzech latach stwierdza, że stać go na zakup na własność całej nieruchomości. Korzysta (...)

Przekształcenie użytkowania a koszty operatu

Przekształcenie użytkowania a koszty operatu

Będąc użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiącej własność gminną zwróciłem się z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 roku. W formularzu wniosku jest m.in moje oświadczenie in blanco (...)

Umorzenie postępowania administracyjnego

Umorzenie postępowania administracyjnego

W jakich przypadkach gmina może umorzyć postępowanie w sprawie nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność? Czy taką podstawę może stanowić śmierć małżonka, będącego wraz ze mną współużytkownikiem wieczystym mojej nieruchomości, który zmarł przed (...)

Rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania

Rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania

W 2010 roku kończy się moja umowa wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego własność gminy. W 2006 roku wystąpiłem do gminy z wnioskiem o przekształcenie wieczystego użytkowania we własność zgodnie z ustawą z dnia 25 lipca 2005 roku. Kwota za przekształcenie okazała się bardzo wysoka. (...)

Brak wniosku o przekształcenie użytkowania

Brak wniosku o przekształcenie użytkowania

Co stanie się jeśli użytkownik wieczysty nie wystąpi w ogóle z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy będzie tym użytkownikiem do końca trwanie użytkowania, czyli tak jak w moim przypadku do 2086 roku? Wprowadzenie regulacji dotyczącej przekształcenia (...)

Przekształcenie wieczystego użytkowania w własność

Przekształcenie wieczystego użytkowania w własność

Czy wieczyści użytkownicy lub ich następcy prawni, którzy otrzymali nieruchomości na terenie tzw. ziem odzyskanych w zamian za pozostawione na wschodzie mienie zabużańskie mają prawo do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w oparciu o przepisu ustawy (...)

Opłata za wieczyste użytkowanie

Opłata za wieczyste użytkowanie

Gmina - zgodnie z wnioskiem zainteresowanej strony - w 2012 roku dokonała odpłatnego przekształcenia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w prawo własności. W decyzji o przekształceniu została określona wysokość opłaty należnej dla gminy z tytułu przekształcenia jak również pouczenie (...)

Uchylenie i zmiana decyzji administracyjnej

Uchylenie i zmiana decyzji administracyjnej

W 2002 roku otrzymałem negatywną decyzję dotyczącą nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w oparciu o nieobowiązującą już ustawę z 2001 roku. Obecnie zwróciłem się do gminy o zmianę lub uchylenie tejże decyzji na decyzję korzystną (...)

Uwłaszczenie współużytkowników wieczystych

Uwłaszczenie współużytkowników wieczystych

W 2006 roku jako jedyny z dziesięciu lokatorów budynku mieszkalnego posadowionego na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu, którego właścicielem jest gmina, złożyłem wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku. Pozostali (...)

Pomoc publiczna przedsiębiorcom

Pomoc publiczna przedsiębiorcom

Z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność (Dz. U. z 2005 r., Nr 175, poz. 1459 ze zm.) użytkownicy wieczyści są zobowiązani do uiszczenia właścicielowi opłaty. Przy ustalaniu opłaty za przekształcenie prawa j.w. stosowane są bonifikaty wynikające z zapisów w/w ustawy. (...)

Sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym a PCC

Sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym a PCC

Zgodnie z art. 2 ustawy o PCC umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym są wyłączone od podatku od czynnosci cywilnoprawnych. Czy przepis ten obejmuje sprzedaż przez komornika oraz syndyka: - nieruchomości, - prawa użytkowania wieczystego gruntu, - spółdzielczego (...)

Rezygnacja z VAT

Rezygnacja z VAT

Od czerwca 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą, usługi kadrowo-biurowe, PKPiR + VAT. Chciałabym obecnie zrezygnować z podatku VAT i wybrać zwolnienie. W ubiegłym roku moje obroty netto wyniosły 45.500 zł (brutto 55.510). W tym roku 2010 przewiduje że moje obroty wyniosą około 75.000 (...)