Przewożenie dzieci w foteliku

Pytanie:

Jak przewozić samochodem miesięczne dziecko (fotelik odpada)?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.5.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przewożenie dzieci w foteliku

Zgodnie z art. 39 ust. 3 prawa o ruchu drogowym dziecko przewozi się w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym właściwym warunkom technicznym, jeżeli ze względu na wagę lub wzrost dziecka nie jest możliwe bezpośrednie wykorzystanie tych pasów. Ponadto kierującemu pojazdem zabrania się: przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera oraz przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. Zatem można przewozić dziecko również np. w "nosidełkach", jako innych urządzeniach do przewożenia dzieci odpowiadającym właściwym warunkom technicznym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: