Dziedziczenie oszczędności z konta bankowego

Pytanie klienta:

""Czy oszczędności na koncie bankowym mogą być oznaczone w testamencie jako spadek i czy bank nie będzie czynił spadkobiercom trudności przy ich odzyskaniu? ""

Odpowiedź prawnika:

Sumy znajdujące się na rachunku bankowym spadkodawcy w zasadzie wchodzą w skład spadku zgodnie z regułami ogólnymi. Sąd Najwyższy przyjął, że spadkobiercy nabywają spadek w stanie istniejącym w chwili jego otwarcia. W odniesieniu do wierzytelności z rachunków bankowych spadkodawcy oznacza to, że wchodzą one w skład spadku w takim zakresie, w jakim istniały w chwili śmierci spadkodawcy. W skład spadku nie wchodzą koszty pogrzebu posiadacza rachunku bankowego (w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w środowisku zmarłego) wypłacone osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią wydatków na taki pogrzeb. W skład spadku nie wchodzi też kwota, która jest wypłacana osobie wskazanej przez posiadacza rachunku w umowie z bankiem na wypadek śmierci posiadacza rachunku. Kwota ta nie może być wyższa niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku dwudziestokrotne, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa GUS. Kwota ta nie może również przekraczać wysokości środków na rachunku. Do dysponowania przez spadkobierców środkami na rachunku bankowym zmarłego konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Wówczas bank nie powinien czynić żadnych trudności.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.