Stawka podatku VAT na produkty rolnicze

Pytanie:

Prowadzę sprzedaż warzyw i owoców. Często kupuję warzywa od rolników. Wiem, że jako podatnik VAT mogę wystawić zryczałtowanemu rolnikowi fakturę VAT RR - stawka takiego VAT wynosi 5 % przy zakupie. Czy wobec tego sprzedaż może wynosić 3 %? Jest to dla mnie niezrozumiałe, ale w około wszyscy tak robią - wystawiają faktury VAT RR na 5 %, a potem ten sam towar sprzedają z 3 % VAT - czy jest to prawidłowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

20.3.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Stawka podatku VAT na produkty rolnicze

Sprzedając zakupione od rolnika ryczałtowego produkty (w tym produkty roślinne rolnictwa, warzywa, owoce - z nielicznymi wyłączeniami), do końca kwietnia 2008 r. ich nabywca opodatkowuje je stawką podatku 3 %, jeśli są one wymienione w załączniku nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - a to na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. W podstawie opodatkowania nie uwzględnia się przy tym kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku należnej od nabywcy rolnikowi. Sprzedaż tę dokumentuje się oczywiście fakturą VAT, oprócz przypadków, gdy nabywcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, nie żądające wystawienia faktury (tak też: J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2004, Wrocław 2004, s. 434).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe