Święto w dzień wolny od pracy

Pytanie:

Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Dni robocze tego pracownika to: poniedziałek ,wtorek ,czwartek ,piątek i sobota. Środa jest dniem wolnym od pracy. Zbliża się święto 15 sierpnia, które przypada w środę. Czy muszę oddać pracownikowi dodatkowy dzień wolny za środę?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.8.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Święto w dzień wolny od pracy

W przedstawionym stanie faktycznym pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dodatkowy dzień wolny za dzień wolny od pracy w którym wypadło święto.

Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Ponieważ wystąpienie święta w dniu wolnym od pracy innym niż niedziela powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika, pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny w innym terminie w tym samym okresie rozliczeniowym, aby zachowany został obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Nieoddanie pracownikowi dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dniu dla niego wolnym od pracy spowoduje, że rzeczywisty czas pracy tego pracownika przekroczy obowiązujący go wymiar czasu pracy, a różnica ta będzie stanowiła nadgodziny. Tak więc w jednym i drugim przypadku pracodawca będzie musiał oddać pracownikowi dzień wolny, a w razie nie oddania dnia wolnego będzie musiał wypłacić ekwiwalent pieniężny z tytułu nadgodzin.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: