Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Fakt opodatkowania bądź braku opodatkowania umorzenia pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych po śmierci pracownika wciąż budzi wątpliwości wśród podatników i powoduje możliwości powstania sporów z organami podatkowymi. Stąd też kwestia ta doczekała się wielu interpetacji organów podatkowych.
Przykładowo w jednej z bardziej aktualnych interpretacji z dnia 16.09.2008 r. nr ILPB1/415-432/08-4/AK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zajął stanowisko, zgodnie z którym jeżeli w regulaminie ZFŚS i umowie pożyczki żadne zapisy nie precyzują obowiązku regulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców po śmierci pożyczkobiorcy, to z chwilą jej umorzenia nie powstaje u nich przychód podatkowy. W interpretacji tej przyjęto, iż jeśli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pożyczkobiorcy (pracownika), a w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub w umowie o udzielenie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców po śmierci pożyczkobiorcy, to udzielona pożyczka umorzona zostaje spadkobiercy, a nie pracownikowi.
W tej sytuacji przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskuje spadkobierca, przejmujący obowiązki dłużnika.
Zatem w przypadku, gdy po śmierci pożyczkobiorcy, dochodzi do umorzenia pożyczki spadkobiercy, który przejął obowiązki dłużnika, u tego spadkobiercy powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten odpowiada wartości umorzonej pożyczki.W sytuacji, gdy żadne zapisy regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę, a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi, pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia PIT-8C spadkobiercom. W przedmiotowej sprawie regulamin ZFŚS dopuszcza zarówno dochodzenie pozostałej kwoty zadłużenia u spadkobiercy zmarłego albo umorzenie na ogólnie obowiązujących warunkach. Skoro pracodawca wybrał umorzenie, to można twierdzić, z powołaniem na powyższą interpretację, iż nie doszło w ogóle do przejęcia długu przez spadkobiercę, a zatem umorzenie nie powoduje konsekwencji podatkowych.