Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT). Używam na podstawie leasingu operacyjnego samochodu z kratką. Umowa leasingowa była zgłoszona do Urzędu Skarbowego celem odliczania VAT od raty leasingowej. W grudniu kończy się leasing i będzie wykup. Chcę wskazać do wykupu siebie jako osobę fizyczną (prywatnie). Po 6 miesiącach ten samochód zamierzam sprzedać na umowę kupna sprzedaży bez jakichkolwiek konsekwencji podatkowych dla mnie (bez VAT i bez PIT). Czy moje postępowanie będzie prawidłowe w aspekcie braku dla mnie konsekwencji podatkowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.11.2012

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Porady prawne


Z treści powyższego przepisu wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych  w działalności gospodarczej. Przepis nie ogranicza się tylko do składników majątku obecnie używanych w działalności gospodarczej. Reguły gramatyczne języka polskiego nakazują przyjąć, iż chodzi tu o składniki majątku, które są albo były używane, użytkowane w prowadzonej działalności gospodarczej. Przepis będzie dotyczył zatem zarówno składników majątkowych, które w chwili zbycia są używane w działalności gospodarczej, jak i składników majątkowych, które były, lecz już nie są, używane w prowadzonej działalności gospodarczej w chwili ich zbycia. 

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w doktrynie, orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w interpretacjach organów podatkowych szeroko prezentowane jest stanowisko zgodnie z którym przychody z odpłatnego zbycia składnika majątku uprzednio wykorzystywanego w działalności gospodarczej (a więc również, ze sprzedaży używanego uprzednio przy prowadzeniu działalności gospodarczej samochodu, będącego wcześniej przedmiotem leasingu), nawet nie wprowadzonego do ewidencji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko prezentują m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 1 sierpnia 2011 r. ITPB1/415-552/11/PSZ; Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej IBPBI/1/415-1252/11/ESZ wydanej w dniu 2 marca 2012 r..

Odnosząc się natomiast do kwestii opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu należy stwierdzić, że odpłatna dostawa towarów (w tym sprzedaż), będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT wtedy, gdy zostanie dokonana przez podmiot będący podatnikiem podatku VAT.

W konsekwencji należy stwierdzić, że w przypadku gdy samochód został nabyty na cele prywatne, sprzedaż tego samochodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie m.in. w treści interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej w dniu 30 marca 2009 r. IBPP1/443-279/09/EA przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu osobowego? Co to jest leasing? Leasing to umowa zawarta (...)

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym?  Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki:   umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, (...)

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Pojęcie leasingu operacyjnego w podatku dochodowym W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe (...)

Odliczenia związane z nabyciem samochodów

Odliczenia związane z nabyciem samochodów

Na gruncie poprzedniej ustawy VAT prawo do odliczenia podatku przysługiwało tylko podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność wynosiła co najmniej 500 kg. Dodatkowym warunkiem było posiadanie przez ten samochód homologacji producenta lub importera dla (...)

Opodatkowanie VAT sprzedaży używanych rzeczy ruchomych będących wcześniej przedmiotem dzierżawy lub umów o podobnym charakterze

Opodatkowanie VAT sprzedaży używanych rzeczy ruchomych będących wcześniej przedmiotem dzierżawy lub umów o podobnym charakterze

  Nie ma legalnej definicji używania   Wiele niejasności i sporów podatników z fiskusem budzi kwestia opodatkowania VAT sprzedaży rzeczy ruchomych w razie, gdy wcześniej rzeczy te były przedmiotem dzierżawy, najmu, leasingu lub podobnej umowy przez okres co najmniej (...)

Odliczanie VAT naliczonego od nabycia samochodu i paliwa

Odliczanie VAT naliczonego od nabycia samochodu i paliwa

Co do zasady podatnikowi podatku od towarów i usług (VAT) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W odniesieniu do pojazdów (...)

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

Zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r.     Pamiętajmy, że faktury dokumentujące (...)

Opodatkowanie VAT sprzedaży używanych samochodów będących wcześniej przedmiotem dzierżawy

Opodatkowanie VAT sprzedaży używanych samochodów będących wcześniej przedmiotem dzierżawy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w kwestii opodatkowania VAT sprzedaży używanych samochodów będącej wcześniej w dzierżawie, leasingu lub umów o podobnym charakterze. W sprawie będącej przedmiotem rozpoznania sądu podatnik – dealer jednego z producentów (...)

Polski Ład - ulgi na innowacje i rozszerzenie rynków zbytu

Polski Ład - ulgi na innowacje i rozszerzenie rynków zbytu

Polski Ład wprowadzi ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój. Przeczytaj, jakie ulgi będą wspierać innowacje w przedsiębiorstwach od 2022 roku, a z których możesz skorzystać, jeśli szukasz nowych rynków dla swoich produktów. ##baner## Ulga na prototyp Ulga (...)

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Nowa ustawa usprawnia procedury, likwiduje zbędne obciążenia biurokratyczne i wprowadza rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Nowelizacja, tzw. pakiet MŚP, stanowi kolejny etap realizacji rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. (...)

VAT-owców czekają poważne zmiany

VAT-owców czekają poważne zmiany

Możliwość odliczenia 50-proc. VAT od paliwa do samochodu osobowego, poszerzenie grupy produktów, których sprzedaż rozlicza się tzw. odwrotnym obciążeniem czy wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących – to zmiany, jakie czekają na VAT-owców od 1 lipca. Od razu widać, że wprowadzane (...)

Umowa leasingu w prawie cywilnym

Umowa leasingu w prawie cywilnym

Kiedy leasing został uregulowany w polskim prawie?  Umowę leasingu reguluje Tytuł XVII1 Kodeksu cywilnego. Tytuł ten został dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 2000 r., zmieniającej Kodeks cywilny z dniem 9 grudnia 2000 r. Od dnia 9 grudnia 2000 r. leasing funkcjonuje (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

Opodatkowanie stron umowy leasingu

Leasing w ustawach podatkowych. Ustawy o podatkach dochodowych określają podatkowe skutki umowy leasingu. W myśl przepisów podatkowych zakres pojęcia leasingu jest szeroki – obejmuje nie tylko umowę nazwaną uregulowaną w kodeksie cywilnym, ale także każdą inną umowę, na mocy (...)

Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  Czym jest leasing? Leasing to swoista, ukształtowana przez praktykę gospodarczą, umowa polegająca na czasowym przekazywaniu innej osobie przede wszystkim dóbr inwestycyjnych do czasowego korzystania za opłatą oznaczonej sumy pieniężnej. Wyróżnia się 2 postacie leasingu: 1. (...)

Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2007 roku

Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2007 roku

Leasing jest formą umowy cywilnoprawnej, zgodnie z którą przedsiębiorstwo prowadzące działalność leasingową (leasingodawca) oddaje drugiej stronie (leasingobiorcy) środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne do odpłatnego użytkowania albo pobierania pożytków na czas (...)

Leasing a podatek dochodowy od osób prawnych

Leasing a podatek dochodowy od osób prawnych

Zasady opodatkowania leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych za umowę leasingu uważa się nie tylko umowę tego rodzaju określoną w Kodeksie cywilnym, ale również każdą inną umowę, na mocy której (...)

Sprzedaż przedmiotów w leasingu

Sprzedaż przedmiotów w leasingu

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 15 lutego 2021 r. wydał interpretację ogólną nr DD6.8202.4.2020 w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży przedmiotu umowy. Wydana przez MF interpretacja ogólna wyjaśnia ewentualne wątpliwości (...)

Używane towary także można reklamować

Używane towary także można reklamować

Niedozwolone jest ograniczanie konsumentom korzystania z tego prawa. Przekonała się o tym spółka Pekao Leasing w Warszawie. Za ograniczanie prawa do reklamacji sprzętu poleasingowego prezes urzędu nałożyła na nią karę prawie 900 tys. zł Pekao Leasing za pośrednictwem strony internetowej (...)

Na czym polega leasing pracowników?

Na czym polega leasing pracowników?

  Czym jest leasing pracowników? Przedmiotem umowy leasingowej może być rzecz, nie osoba. Jednak w języku potocznym jest używane pojęcie „leasingu” pracowników. Oznacza ono wypożyczenie pracownika od agencji zatrudnienia, które  oferują usługi w (...)

Co to jest leasing?

Co to jest leasing?

Leasing Leasing jest rodzajem umowy, a znajduje zastosowanie głównie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jego istota polega na tym, że jedna ze stron umowy (leasingodawca, finansujący) zobowiązuje się do kupienia rzeczy od sprzedawcy i przekazania jej do używania drugiej stronie (leasingobiorca, (...)

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu osobowego? Co to jest leasing? Leasing to umowa zawarta (...)

Umowa leasingu w prawie cywilnym

Umowa leasingu w prawie cywilnym

Kiedy leasing został uregulowany w polskim prawie?  Umowę leasingu reguluje Tytuł XVII1 Kodeksu cywilnego. Tytuł ten został dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 2000 r., zmieniającej Kodeks cywilny z dniem 9 grudnia 2000 r. Od dnia 9 grudnia 2000 r. leasing funkcjonuje (...)

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym?  Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki:   umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

Opodatkowanie stron umowy leasingu

Leasing w ustawach podatkowych. Ustawy o podatkach dochodowych określają podatkowe skutki umowy leasingu. W myśl przepisów podatkowych zakres pojęcia leasingu jest szeroki – obejmuje nie tylko umowę nazwaną uregulowaną w kodeksie cywilnym, ale także każdą inną umowę, na mocy (...)

Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  Czym jest leasing? Leasing to swoista, ukształtowana przez praktykę gospodarczą, umowa polegająca na czasowym przekazywaniu innej osobie przede wszystkim dóbr inwestycyjnych do czasowego korzystania za opłatą oznaczonej sumy pieniężnej. Wyróżnia się 2 postacie leasingu: 1. (...)

Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2007 roku

Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2007 roku

Leasing jest formą umowy cywilnoprawnej, zgodnie z którą przedsiębiorstwo prowadzące działalność leasingową (leasingodawca) oddaje drugiej stronie (leasingobiorcy) środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne do odpłatnego użytkowania albo pobierania pożytków na czas (...)

Leasing a podatek dochodowy od osób prawnych

Leasing a podatek dochodowy od osób prawnych

Zasady opodatkowania leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych za umowę leasingu uważa się nie tylko umowę tego rodzaju określoną w Kodeksie cywilnym, ale również każdą inną umowę, na mocy której (...)

Sprzedaż przedmiotów w leasingu

Sprzedaż przedmiotów w leasingu

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 15 lutego 2021 r. wydał interpretację ogólną nr DD6.8202.4.2020 w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży przedmiotu umowy. Wydana przez MF interpretacja ogólna wyjaśnia ewentualne wątpliwości (...)

Używane towary także można reklamować

Używane towary także można reklamować

Niedozwolone jest ograniczanie konsumentom korzystania z tego prawa. Przekonała się o tym spółka Pekao Leasing w Warszawie. Za ograniczanie prawa do reklamacji sprzętu poleasingowego prezes urzędu nałożyła na nią karę prawie 900 tys. zł Pekao Leasing za pośrednictwem strony internetowej (...)

Na czym polega leasing pracowników?

Na czym polega leasing pracowników?

  Czym jest leasing pracowników? Przedmiotem umowy leasingowej może być rzecz, nie osoba. Jednak w języku potocznym jest używane pojęcie „leasingu” pracowników. Oznacza ono wypożyczenie pracownika od agencji zatrudnienia, które  oferują usługi w (...)

Co to jest leasing?

Co to jest leasing?

Leasing Leasing jest rodzajem umowy, a znajduje zastosowanie głównie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jego istota polega na tym, że jedna ze stron umowy (leasingodawca, finansujący) zobowiązuje się do kupienia rzeczy od sprzedawcy i przekazania jej do używania drugiej stronie (leasingobiorca, (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy (...)

1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki

1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki

Ruszył kolejny instrument wsparcia dla firm ARP uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP. Rząd wspiera branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki (...)

Leasing pojazdu, a używanie go przez osoby trzecie

Leasing pojazdu, a używanie go przez osoby trzecie

Osobom rozważającym wzięcie w leasing samochodu często towarzyszy pytanie o to, czy nie będzie wiązało się to z ograniczeniem polegającym na tym, że tylko one będą mogły go używać. Jaką bowiem korzyść odniosłaby rodzina, gdyby z leasingowanego pojazdu mógłby korzystać np. jedynie (...)

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Pojęcie leasingu operacyjnego w podatku dochodowym W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe (...)

Cesja leasingu wreszcie możliwa

Cesja leasingu wreszcie możliwa

Umowy leasingu nie muszą być już problemem dla firm, które szukają oszczędności. Dzięki zmianom wprowadzonym od stycznia przez tzw. trzecią ustawę deregulacyjną, można wyswobodzić się z leasingu w razie np. kłopotów z terminowym opłacaniem rat. Leasing staje się teraz bardziej elastyczny, (...)

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało (...)

Leasing w podatku VAT

Leasing w podatku VAT

  Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu była traktowana jak usługa i tak też była rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiązywały również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (pełne (...)

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

    Wzór „Lisaka” do 21 sierpnia 2005 r. Przytoczenie starych regulacji jest niezbędne ze względu na zasadę kontynuacji starych rozwiązań dla niektórych podatników.  Do 21 sierpnia 2005 r. obowiązywał „wzór Lisaka”, według którego (...)

Leasing – szanse i bariery w rozwoju gospodarczym kraju

Leasing – szanse i bariery w rozwoju gospodarczym kraju

  15 maja br. w siedzibie PKPP Lewiatan odbyło się spotkanie: „Leasing - szanse i bariery w rozwoju gospodarczym kraju". Miało ono na celu dyskusję nad bieżącymi problemami leasingodawców oraz leasingobiorców z przedstawicielami właściwych ministerstw. W spotkaniu udział (...)

Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych, czynszów najmu itp. wydatków związanych z firmowym samochodem

Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych, czynszów najmu itp. wydatków związanych z firmowym samochodem

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21.04.2005 r. zmieniającą ustawę o VAT, wprowadzono nowe zasady odliczania podatku VAT z tytułu rat czynszów (najmu, dzierżawy, leasingu, itp.). Zmiany w tym zakresie weszły w życie w dniu 22.08.2005 r.  Nowe zasady odliczania podatku Zgodnie z (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Wykupiłem samochód z leasingu we wrześniu bieżącego roku, jednak teraz chcę go sprzedać. Czy sprzedaż będzie obarczona podatkiem? Jeśli tak to jakim? Jak długo muszę czekać, aby nie płacić podatku? Sprzedaż samochodu jest różnie opodatkowana w przypadku (1) osoby fizycznej nie prowadzącej (...)

Samochód wykupiony z leasingu

Samochód wykupiony z leasingu

Jestem właścicielem firmy, która korzysta z leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego Toyota Yaris - z kratką. W grudniu nastąpi zakończenie umowy, samochód zostanie wykupiony. Faktura sprzedaży zostanie wystawiona na moją firmę, a cena wykupu wynosi 220 zł plus 22% VAT. W trakcie trwania (...)

Przekazanie samochodu po leasingu

Przekazanie samochodu po leasingu

W czerwcu br. uległa zakończeniu umowa leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód. Przedmiot został sprzedany dotychczasowemu leasingobiorcy (firma jednoosobowa) na podstawie faktury VAT. Ww. samochód (wcześniej odliczony VAT w wysokości 6 tys.) chcę przekazać na własne potrzeby, (...)

Sprzedaż ruchomości po wykupie z leasingu

Sprzedaż ruchomości po wykupie z leasingu

Zakończyłam umowę leasingu i dokonałam wykupu przedmiotu leasingu - środka transportu. Wartość wykupu wynosiła 500 zł netto. Czy jestem zobligowana wprowadzić środek transportu do środków trwałych, mimo iż nie przekracza on wartości 3.500 PLN? Czy mogę sprzedać tą ruchomość np. za (...)

Wykup pojazdu z leasingu

Wykup pojazdu z leasingu

Prowadzę jednoosobową firmę z wpisem do ew. gosp.Właśnie kończy się leasing samochodu ciężarowego.Czy po wykupie ostatecznym mam obowiązek wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych firmy, który będzie miał znikomą wartość księgową? Po jakim okresie pojazd niewprowadzony do (...)

Sprzedaż samochodu poleasingowego a korekta VAT

Sprzedaż samochodu poleasingowego a korekta VAT

Wykupiłam na fakturę z dn. 29.11.2007 r. samochód osobowy poleasingowy za kwotę 7672,13 zł netto + VAT 1687,87 = 9360,00 zł brutto. Samochód był wprowadzony do środków trwałych i amortyzowany. W dn. 20.03.2009 r. samochód został sprzedany za kwotę 29000,00 zł, jako sprzedaż zwolniona, (...)

Sprzedaż auta poleasingowego

Sprzedaż auta poleasingowego

Wykup auta poleasingowego następuje w miesiącu listopadzie bieżącego roku. W tym miesiącu firma stanie się jego właścicielem. Kwota wykupu auta jest to 6400 PLN, ale firma nie ma pieniędzy na wykup auta. Chcemy sprzedać auto osobie prywatnej, która jednocześnie wplaci nam kwotę 6400 zł (...)

Sprzedaż samochodu firmowego po amortyzacji

Sprzedaż samochodu firmowego po amortyzacji

Czy jako firma mogę sprzedać samochód rok 2001 w cenie jaką zapłaciłam Towarzystu Leasingowemu, czyli cena wykupu, np. 3600 zł pomniejszona o kwotę amortyzacji czyli o 950 zł? Czy urząd skarbowy może to zakwestionować mówiąc, że zaniżyłam swój przychód i czy osoba fizyczna kupując (...)

Zbycie samochodu poleasingowego

Zbycie samochodu poleasingowego

Kończy się umowa leasingu operacyjnego. Samochód osobowy, koszt wykupu ok. 1000 zł. 1. Wykup na firmę, faktura bezpośrednio w koszty i zbycie tego samochodu za np. 1 miesiąc, nie płacąc podatku dochodowego (patrz zapis art. 14 ust 2 pkt 1). Czy mogę tak postąpić, aby uniknąć podatku dochodowego? (...)

Sprzedaż auta z działalności osobie prywatnej

Sprzedaż auta z działalności osobie prywatnej

Rozliczam się na zasadach księgi przychodów i rozchodów. Wykupiłem auto z leasingu w czerwcu 2008 r. Nie wprowadziłem go do środków trwałych. Teraz to auto chcę sprzedać osobie prywatnej. Jakim dokumentem mam to zrobić (umowa kupna-sprzedaży, czy faktura VAT) i jaka stawka VAT powinna być (...)

Samochód poleasingowy

Samochód poleasingowy

W grudniu 2006 zakończyłem umowę leasingu operacyjnego. Samochód został wykupiony na moją firmę, której jestem jedynym właścicielem - firma jednoosobowa. Zgodnie z umową leasingową, samochód został wykupiony za kwotę 268,40 zł. Po wykupieniu został przerejestrowany na mnie, tj. osobę (...)

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą od 2001 r., prowadzący podatkową książkę przychodów i rozchodów, zarejestrowany jako podatnik VAT i rozliczający się podatkiem liniowym zamierza zlikwidować działalność gospodarczą. W 2003 r. nabył nowy samochód ciężarowy (...)

Ryczałtowiec a zakup i sprzedaż samochodu

Ryczałtowiec a zakup i sprzedaż samochodu

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozlicza się ryczałtem 8.5 %. Obecnie chce kupić samochód, jeszcze nie podjął decyzji, czy nowy, czy też używany. Skłania się do zakupu lub wyleasingowania samochodu ciężarowego. Czy może sobie przy zakupie odliczyć VAT? Jeśli może (...)

Darowizna dla fundacji

Darowizna dla fundacji

1. Fundacja w drodze darowizny staje się właścicielem nieruchomości magazynowo-przemysłowej. Na darowanej nieruchomości ustalona jest hipoteka kaucyjna. W celu pozyskania środków na cele statutowe oraz spłatę hipoteki Fundacja zamierza zawrzeć umowę leasingu (zwrotnego). Później ewentualnie (...)

Leasing samochodu osobowego. Vat i koszt podatkowy

Leasing samochodu osobowego. Vat i koszt podatkowy

Czy przy umowie leasingu operacyjnego na samochód osobowy o wartości początkowej powyżej 20000 EUR raty (zarówno wstępna, jak i miesięczna) są w całości kosztem uzyskania przychodu w świetle podatku CIT? Czy są jakieś inne ograniczenia w tym zakresie? Czy można odliczyć 50% VAT od tych (...)

Darowizna dla fundacji

Darowizna dla fundacji

1. Fundacja w drodze darowizny staje się właścicielem nieruchomości magazynowo-przemysłowej. Na darowanej nieruchomości ustalona jest hipoteka kaucyjna. W celu pozyskania środków na cele statutowe oraz spłatę hipoteki Fundacja zamierza zawrzeć umowę leasingu (zwrotnego). Później ewentualnie (...)

Leasing samochodu osobowego. Vat i koszt podatkowy

Leasing samochodu osobowego. Vat i koszt podatkowy

Czy przy umowie leasingu operacyjnego na samochód osobowy o wartości początkowej powyżej 20000 EUR raty (zarówno wstępna, jak i miesięczna) są w całości kosztem uzyskania przychodu w świetle podatku CIT? Czy są jakieś inne ograniczenia w tym zakresie? Czy można odliczyć 50% VAT od tych (...)

Przekazanie leasingu

Przekazanie leasingu

Czy można przekazać leasing, tzn. czy w którymś momencie np. w połowie leasingu pojazdu leasing dalszy przenieść na inną firmę lub osobę fizyczną? Czy jest to w jakimś stopniu obciążone podatkiem dochodowym? Odpowiedzi na te pytania zawierają przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy (...)

Samochód osobowy jednorazowym kosztem

Samochód osobowy jednorazowym kosztem

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). W 09/2009 zakupiłem nowy samochód osobowy. Dałem go jednorazowo w koszty z myślą, że będę go używał poniżej roku. W sierpniu (przed upływem roku) chcę go odsprzedać leasingowi - który mi wystawi leasing zwrotny. Czy leasing tego samochodu (...)

Używanie samochodu z leasingu do celów służbowych

Używanie samochodu z leasingu do celów służbowych

Pracownica naszej firmy używa samochodu osobowego wziętego przez jej męża w leasing w Niemczech. Nasza firma jest firmą polską i działa wyłącznie na rynku polskim. Mąż pracownicy mieszka i pracuje w Niemczech i tam podpisał umowę leasingową (leasing dla osób fizycznych). Firma leasingowa (...)

Leasing pracowników

Leasing pracowników

Jak długo można korzystać z usług \"wypożyczonych\" osób z trudniących się \"wypożyczaniem\" pracowników firm doradczych? Czy takie \"wypożyczanie\" (outsourcing) jest zgodne z obowiązującym prawem? Outsourcing to inaczej obsługa firmy przez profesjonalny podmiot. Na przykład przez biuro (...)

Leasing od firmy zagranicznej

Leasing od firmy zagranicznej

Chcielibyśmy jako firma wyleasingować samochód osobowy w Niemczech. Umowa leasingowa będzie podpisana w Niemczech z niemiecką firmą leasingową. Warunki umowy pozwalają zaklasyfikować ją wg polskiego prawa jako leasing operacyjny. Czy możemy wliczyć czynsz leasigowy od takiej umowy w koszty? (...)

Różnice pomiędzy leasingiem i dzierżawą

Różnice pomiędzy leasingiem i dzierżawą

Czym różni się leasing od dzierżawy? Czy można przekwalifikować dzierżawę na leasing? Zgodnie z Art. 693 Kodeksu Cywilnego Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca (...)

Definicja leasingu pracowniczego

Definicja leasingu pracowniczego

Jak polskie prawo definiuje leasing pracowniczy? Przez leasing pracowniczy należy rozumieć wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Podmiot zatrudniający pracownika nazywany jest Agencją Pracy Tymczasowej, pracownik oddelegowany (...)

Przekazanie samochodu po leasingu

Przekazanie samochodu po leasingu

W czerwcu br. uległa zakończeniu umowa leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód. Przedmiot został sprzedany dotychczasowemu leasingobiorcy (firma jednoosobowa) na podstawie faktury VAT. Ww. samochód (wcześniej odliczony VAT w wysokości 6 tys.) chcę przekazać na własne potrzeby, (...)

Amortyzacja auta wykupionego z leasingu

Amortyzacja auta wykupionego z leasingu

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykupiła z leasingu samochód. Ostatnia rata leasingowa (wykupowa) opiewa na kwotę 430,71. Czy do amortyzacji środka trwałego można przyjąć wartość rynkową auta (tj. ok. 34 tys. zł), czy kwotę, za jaką zostało wykupione? Kupując maszyny (...)

Umowa leasingu a uprawnienia z rękojmi

Umowa leasingu a uprawnienia z rękojmi

Czy korzystający z leasingu może realizować uprawnienia z rękojmi wobec zbywcy, od którego finansujący leasing nabył samochód oddany w leasing? Wskazać należy, iż uprawnienia z rękojmi przysługują kupującemu przeciw sprzedawcy. Z uwagi na fakt, iż samochód jest przedmiotem leasingu, (...)

Leasing pracownika

Leasing pracownika

Czy leasing personalny (czy też pracowniczy) wymaga koncesji? Czy można prowadzić taką działalność w formie spółki cywilnej? Zjawisko "leasingu pracowniczego" polegającego na świadczeniu pracy przez pracowników (zleceniobiorców jednego zakładu na rzecz drugiego) nie zostało opisane przez (...)

Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu

Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna. Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych, jestem podatnikiem podatku VAT 22%. Planuję przejąć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy (cesja z umową leasingową na niezmienionych warunkach) od bieżącego leasingobiorcy. Dotychczasowy leasingobiorca wpłacił (...)

Kredyt hipoteczny a płacone alimenty na dziecko

Kredyt hipoteczny a płacone alimenty na dziecko

Jestem rok po rozwodzie. Płacę alimenty - 1tys. zł miesięcznie. Obecne dochody pozwalają mi wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie - teraz wynajmuję płacąc 2tys., a rata kredytu wynosić będzie circa 3tys. Ponadto planuję leasing samochodu firmowego ponieważ mój kochany Accord dobiega już (...)