Zmiana nazwiska na nazwisko dziadków

Pytanie:

Moi dziadkowie przybyli do Polski z nazwiskiem niemieckim i pradziadkowie byli Niemcami. Po przybyciu do Polski dziadkowie zmienili nazwisko na polskie. Czy ja-wnuczka mogłabym wrócić do niemieckiego nazwiska i uzyskać obywatelstwo polsko-niemieckie i paszport polsko-niemiecki? Jakie musiałabym poczynić kroki ku temu. Posiadam tylko akt urodzenia mojego taty i tam widnieje nazwisko rodowe niemieckie. Od czego musiałabym zacząć?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.4.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska na nazwisko dziadków

Jeśli chodzi o kwestię obywatelstwa, to reguluje ją prawo niemieckie, którym nasz serwis się nie zajmuje. W każdym bądź razie zawsze będzie Pani w świetle prawa polskiego obywatelką polską, chyba że zrzeknie się Pani obywatelstwa polskiego. Fakt, że kiedyś nabędzie Pani obywatelstwo innych krajów nie będzie tutaj miał znaczenia. Odnośnie zmiany nazwiska to możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska ma: -

Porady prawne
  • osoba, która ma obywatelstwo polskie,

  • osoba, która nie ma obywatelstwa żadnego z państw (tzw. bezpaństwowiec), pod warunkiem, że ma miejsce zamieszkania w Polsce.

Wniosek o zmianę imienia nie wymaga do jego uwzględnienia zaistnienia jakiś szczególnych przyczyn. Wniosek o zmianę nazwiska zostanie uwzględniony o ile wnioskodawca uzasadni go ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:

  1. nosi nazwisko: 

  • ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, 

  • o brzmieniu niepolskim, 

  • posiadające formę imienia (np. Marek Leszek);

  1. pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione

W Pani przypadku wniosek taki jak wynika z powyższego może nie zostać uwzględniony.Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne