Absurdy emerytalne. Ile musimy za to płacić?

Wybory odsłoniły kolejne niedorzeczności funkcjonujących w Polsce systemów emerytalnych.

Były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, uzyskał mandat poselski w Świętokrzyskim. Niespełna 40-latek funkcjonariuszem był zaledwie kilkanaście lat, a będzie pobierał niemal pełną emeryturę, łącząc ją z uposażeniem posła. Gazeta Prawna przypomina jednocześnie, że rząd zabronił właśnie aktywnym emerytom dowolnego łączenia pracy i świadczenia.

Inna sytuacja dotyczy urodzonego w 1970 r. Bogdana Święczkowskiego, który w wieku 40 lat dostał emeryturę – ponad 10 tys. zł. Teraz został posłem, a marszałek Sejmu uważa, że parlamentarzysta nie może łączyć mandatu ze świadczeniami prokuratora, nawet jeśli jest w stanie spoczynku.

Porady prawne

Dziennik pisze też o policjancie, który nie stracił zdrowia na służbie, ale ma niewielką wadę serca. Po 3 latach pracy mężczyzna zyskał prawo do renty, która przekształciła się w emeryturę. Pracuje teraz w cywilu i dostaje świadczenie z budżetu. Podatnicy fundują też emerytury rolnikom i górnikom – zaznacza Gazeta Prawna.

Ile odkładamy dla innych? Przykładowo Jeśli agent Tomek dożyje statystycznej starości, to podatnicy wypłacą mu ponad 2 mln zł emerytury – wyliczył dziennik.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janusz Bartkiewic 2013-10-22 12:55:48

    Przestańcie wypisywać (na prawniczym forum) takie bzdury. Agent Tomek dostał emeryturę zgodnie z prawem i nie jest to 75% (czyli pełna) bo nie przepracował wymaganej liczby lat. Ta jego emerytura jest tak wysoka, bo posłowie POPiS agentom CBA uchwalili tak wysokie zarobki. Dura lex sed lex. Chyba Redakcji ta maksyma jest znana. Natomiast prokurator Święczkowski nie jest na emeryturze, a jedynie w stanie spoczynku, czyli dalej pozostaje prokuratorem, a jedynie jego obowiązki prokuratorskie zostały czasowo zawieszone. na 9 lat. Jeżeli po 9 latach ich nie podejmie, to prokuratorem być przestaje i aby otrzymywać emeryturę musi sobie ja "w cywilu" wypracować. Oczywiście lata spędzone w prokuraturze (w tym owe 9 lat w stanie spoczynku) do lat składowych zostaną mu zaliczone. Obecnie prokurator w stanie spoczynku otrzymuje PENSJĘ wypłacaną z środków budżetowych, a nie EMERYTURĘ wypłacaną z ZUS.I o tym trzeba pamiętać, a nie ludziom w głowach mieszać.W sprawie statusu prokuratora w stanie spoczynku wypowiadał się już Sąd Najwyższy, który w uchwale z dnia 30 kwietnia 2003 r., sygn. I KZP 8/03 stwierdził, że sędziowie i prokuratorzy znajdujący się w stanie spoczynku nie przechodzą na emeryturę, ponieważ stan spoczynku zawiesza jedynie na jakiś czas wykonywanie ich służbowych funkcji. Roma locuta cusa finita !

  • PPHUEDMAR 2013-10-19 10:59:55

    Na to co wyprawia się w sferze emerytur w naszym kraju szkoda słów na komentarz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika