Prawo jazdy nie będzie zatrzymywane np. wtedy, gdy dłużnik choćby częściowo wywiąże się ze zobowiązań alimentacyjnych - proponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Resort przedstawił założenia do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej uprawnionym do alimentów. Rządowe propozycje są łagodniejsze od projektu senatorów, który zakłada całkowite wykreślenie z ustawy przepisu dotyczącego odbierania uprawnień do kierowania pojazdami.
Oba dokumenty są odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2009 r. (sygn. akt P 46/07). Według Trybunału przepis mówiący o odebraniu prawa jazdy był niejasny i nie służył skuteczności egzekwowania alimentów. Sędziowie uznali art. 5 ust. 3 wspomnianej ustawy za niezgodny z ustawą zasadniczą.
Senacki projekt (pisaliśmy o nim szerzej w artykule Alimenciarze zachowają prawo jazdy?) pozbawia gminy możliwości wystąpienia do starosty z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego. Resort pracy jest łagodniejszy dla osób zalegających z płatnością i zakłada odebranie dokumentu pod pewnymi warunkami.
Prawo jazdy byłoby odbierane dopiero wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny nie będzie realizowany przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
- Jest to taki sam okres, po którego upływie komornik składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych - uzasadnia ustawodawca.
Ponadto prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny, choćby częściowo, wywiązuje się ze zobowiązań dzięki pracy, której wykonywanie wymaga posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.
Za „częściowe wywiązywanie" zostanie uznane płacenie co najmniej 30 proc. zasądzonych miesięcznie alimentów.
- Biorąc pod uwagę wysokość przeciętnie zasądzonych alimentów - około 500 zł dla dzieci bądź rodziny - wykonywanie przez pracującego zawodowo dłużnika alimentacyjnego zobowiązania w takiej wysokości nie powinno stanowić trudności - twierdzi resort pracy.
Ponadto rządowy projekt ma umożliwić dłużnikom alimentacyjnym odwołanie się od decyzji gminy, na podstawie której kierowany jest do starosty wniosek o odebranie prawa jazdy.
Przed skierowaniem wniosku do starosty gmina będzie musiała wydać decyzję administracyjną „o uznaniu dłużnika za uchylającego się od alimentacji". Od takiej decyzji - wydanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - dłużnik będzie mógł się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego.
Dopiero w przypadku, gdy decyzja administracyjna stanie się ostateczna lub prawomocna gmina skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu oraz wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa niealimentacji.
Projektowana ustawa nie przewiduje przepisów przejściowych i ma wejść w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. Zmienią się także zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. ##baner## Co powinni wiedzieć podróżni? Od (...)
Gdzie sprawdzić liczbę punktów karnych?
Informacja ustna udzielana jest za darmo. Gdy chcemy mieć potwierdzenie na papierze, to trzeba zapłacić. Za każde naruszenie przepisów drogowych kierowca może dostać od 0 do 10 punktów karnych. Są one wpisywane do policyjnej ewidencji. Gdy nie pamiętamy, ile punktów nazbieraliśmy, wówczas możemy to sprawdzić udając się na komendę w miejscu naszego zamieszkania. Informacji (...)
Alimenciarze zachowają prawo jazdy?
Dłużnicy alimentacyjni nie zostaną pozbawieni prawa do prowadzenia pojazdów. Będą jedynie ścigani za przestępstwo niealimentacji. Senacka nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma skończyć z odbieraniem dłużnikom alimentacyjnych prawa jazdy. Dokument pozbawi gminy możliwości wystąpienia do starosty z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika (...)
Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego
O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy? Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (potwierdzenia ubezpieczenia). Do tego czasu kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny (...)
Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?
500+ też dla samotnych rodziców Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione od ustalenia alimentów od drugiego rodzica. Dowiedz się, co samotni rodzice powinni zrobić, żeby otrzymać świadczenie z programu „Rodzina (...)
Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?
Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci? Prawnym obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dziecku środków utrzymania do czasu, aż nie będzie ono w stanie utrzymywać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka pokrywają koszty związane z jego utrzymaniem i wychowaniem (sprawdź artykuł 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jak długo dziecku przysługują (...)
Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów
Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, aby treść orzeczenia zapadłego w konkretnej sprawie mogła zostać w przyszłości wykonana bez przeszkód. ##baner## Z wnioskiem o zabezpieczenie może wystąpić każda strona lub uczestnik (...)
Podatek od alimentów. Kiedy trzeba zapłacić
Aby alimenty dla dorosłej osoby nie stanowiły przychodu opodatkowanego PIT-em, muszą być zasądzone przez sąd, a ich wysokość nie może przekraczać 700 zł miesięcznie. Kwoty alimentów wpłaconych nieterminowo nie sumuje się do limitu. Alimenty wypłacane na dzieci nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeśli natomiast alimenty otrzymuje dorosła (...)
Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna
Stan faktyczny Za kilka miesięcy urodzę dziecko. Ojciec dziecka nie jest moim mężem. Był moim narzeczonym, jednak rozstaliśmy się, właściwie nie utrzymujemy ze sobą żadnych kontaktów. Mój były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje, jak to się mówi "na czarno" i pomimo kilku szans zmiany pracy na legalną i nieźle płatną, nie skorzystał z okazji, twierdząc, że praca "na czarno" (...)
Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne
W toku czynności egzekucyjnych podejmowanych przez komornika sądowego może zdarzyć się tak, że zajęte zostaną przedmioty nie należące do dłużnika. Na skutek rożnych zdarzeń może również mieć miejsce sytuacja, w której mimo zadośćuczynienia żądaniu wierzyciela lub gdy prowadzenie egzekucji jest nieuzasadnione, wierzyciel wystąpi do komornika z wnioskiem o wszczęcie (...)
Skarga pauliańska - Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
W obrót gospodarczy wpisany jest element ryzyka. Ryzykiem tym jest między innymi niepewność związana z ewentualną niewypłacalnością dłużnika. Dotyczy to wszelkiego rodzaju czynności prawnych, począwszy od umowy pożyczki, sprzedaży i wielu innych umów wzajemnych. Niewypłacalność jednej ze stron automatycznie wpływa na pogorszenie sytuacji drugiej. Szczególnie w (...)
Wymuś na dłużniku wykonanie orzeczonej czynności, czyli egzekucja świadczeń niepieniężnych
Jak przebiega egzekucja, gdy obowiązkiem dłużnika jest dokonanie określonej czynności? Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi może określać obowiązek wykonania przez dłużnika określonej czynności. Może nią być np. namalowanie określonego obrazu, wybudowanie budynku, wykonanie urządzenia, zaprzestanie działalności gospodarczej w określonym punkcie handlowym. Ze względu (...)
Wyjawienie majątku ma charakter pomocniczego środka egzekucji. Z cała pewnością nie prowadzi ono bezpośrednio do zaspokojenia wierzyciela. Posiada jednak inną cechę będącą w egzekucji sporą zaletą – dzięki przeprowadzeniu postępowania o wyjawienie majątku możliwe jest stworzenie warunków do zaspokojenia wierzyciela. Mówiąc inaczej – w takim postępowaniu dłużnik zmuszony (...)
Zabezpieczenie interesów dłużnika w przypadku zapłaty długu po wydaniu tytułu wykonawczego
W obrocie gospodarczym częste są sytuacje, w których do spełnienia przez dłużnika świadczenia pieniężnego dochodzi po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego wierzycielowi. Postępowania dłużnika w takich przypadkach z reguły motywowane jest chęcią uniknięcia postępowania egzekucyjnego, które oprócz dodatkowych kosztów go obciążających prowadzić może (...)
Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu. Wniosek o prawo jazdy można złożyć w urzędzie lub przez Internet. Wniosek można złożyć przez pełnomocnika. Kto może uzyskać polskie prawo jazdy? Może je dostać: każdy (...)
Dlaczego wymiana? W okresie powojennym w Polsce prawa jazdy wydawane były na podstawie różnych aktów prawnych. Wprowadzały one różnorodne wzory druków prawa jazdy a także różnorodne kategorie. Minister Infrastruktury w dniu 29 kwietnia 2002 r. w drodze Rozporządzenia zarządził wymianę dotychczas używanych dokumentów prawa jazdy na nowe, jednolite. (...)
Czego dotyczy nowe rozporządzenie? Wchodzące w życie 10 stycznia br. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów określa: wymagania w stosunku do podmiotów prowadzących szkolenie w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych, placu (...)
Zanim zaczniesz ubiegać się o wydanie prawa jazdy, sprawdź jakie musisz dostarczyć dokumenty
Masz już za sobą kurs prawa jazdy? Zdałeś już nawet egzamin? Nie, nie możesz jeszcze prowadzić samochodu, musisz poczekać na wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, czyli do wydania prawa jazdy. Wniosek o wydanie uprawnień wypełnia się w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Całość dokumentów po pozytywnie zdanym egzaminie państwowym zostaje (...)
Prawo jazdy ma dłuższą ważność w pandemii...
Wielu osobom ważność prawa jazdy kat. B upłynęła w czasie epidemii. Czy zachowuje ono nadal ważność w czasie epidemicznym? Ważność prawa jazdy Mimo widocznej poprawy sytuacji epidemicznej, nadal mamy w Polsce stan epidemii. Zgodnie przepisami tzw. tarczy antykryzysowej ważność tego dokumentu jest zachowana w czasie epidemicznym. Przedłużenie ważności dokumentów, uprawnień (...)
Gdzie będą budowane wielofunkcyjne boiska sportowe ogólnie dostępne dla dzieci i młodzieży?
Ministerstwa Sportu i Turystyki podało wykaz beneficjentów zakwalifikowanych do programu "Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży" w roku 2008:Gmina Liw Gmina Lelis Gmina Wolanów Gmina Jedlińsk Gmina Ostrów Mazowiecka Powiat Mińsk Mazowiecki Powiat Otwock Miasto Szydłowiec Zespół Szkół Rolniczych (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (art. 33 ust. 1), tj. do 8 listopada, do północy, gmina zamieszcza w swoim BIP informację, (...)
Dystrybucja węgla przez samorządy
Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat ustawy o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Poznaj podstawowe założenia procesu dystrybucji węgla przez samorządy i instrukcję resortu aktywów państwowych, która opisuje proces współpracy między samorządami i importerami lub spółkami wydobywczymi. Zawiera ona zwięzły opis postępowania (...)
Program „Opieka 75+” - czyli gminy zaopiekują się seniorami...
Jaki jest cel programu "Opieka 75+"? W odpowiedzi na zachodzące procesy demograficzne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało program „Opieka 75+”. Chodzi o zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej w gminach do 20 tys. mieszkańców, które (...)
Ustawa węglowa wchodzi w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (art. 33 ust. 1), tj. do 8 listopada, do północy, gmina musiała zamieścić w swoim BIP informację, (...)
Wykluczenie i wyłączenie z zamówienia publicznego
Jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada równości obligująca zamawiającego do traktowania na równych prawach wszystkich podmiotów ubiegających się o zamówienie publiczne. Jednym z wyjątków od niniejszej zasady jest obowiązek wykluczenia wykonawców w ustawowo określonych przypadkach. Katalog przesłanek skutkujących wykluczeniem (...)
Jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada równości obligująca zamawiającego do traktowania na równych prawach wszystkie podmioty ubiegające się o zamówienie publiczne. Jednym z wyjątków od niniejszej zasady jest obowiązek wykluczenia wykonawców w ustawowo określonych przypadkach. Katalog przesłanek skutkujących wykluczeniem podmiotów (...)
Kara grzywny za mail bez zgody adresata – opinia prawna
Stan faktyczny Moja żona dokonała czynu zagrożonego karą mandatu. Obecnie zostało wszczęte postępowanie przed sądem grodzkim, w którym jest oskarżona. Powyższe zdarzenie (wysłanie maila, bez zgody właściciela adresu mailowego) miało miejsce dnia 17 stycznia 2004 roku. Czy powyższe wykroczenie ulega przedawnieniu czy też nie? Po jakim czasie ulegnie przedawnieniu? - (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, które zapewniły sobie rozmaite korporacje – mówił szef tego resortu podczas prezentacji (...)
Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?
Uzasadnione i nieuzasadnione przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jak i rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, (...)
Ocena zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej
7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (sygn. akt K 3/21). ##baner## Wyrok TK Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: 1. Art. 1 akapit pierwszy i drugi w związku z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. (...)
Szczegóły profilowania pomocy dla bezrobotnego mają być uregulowane w ustawie
Szczegóły profilowania pomocy dla bezrobotnego mają być uregulowane w ustawie, a nie jedynie w rozporządzeniu ministra, bo dotyczą zasad i trybu gromadzenia informacji o jednostkach - orzekł Trybunał Konstytucyjny z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich. Zarządzanie pomocą kierowaną do osób bezrobotnych w ocenie TK 6 czerwca 2018 r. Trybunał Konstytucyjny publicznie (...)
Nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów powszechnych
14 stycznia 2009 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczący ustroju sądów powszechnych, w szczególności zakresu nadzoru Ministra Sprawiedliwości, postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów i uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa.Kwestionowany przepis ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi, że zwierzchni nadzór nad działalnością (...)
Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej
10 czerwca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 3/19) w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącego utraty członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 4 ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo (...)
20 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. akt BSA I 4110 1/20. ##baner## Co orzekł TK? Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń (...)