Dłużnik może uniknąć komorniczej egzekucji z wynagrodzenia za pracę, jeśli uiści należności bieżące. Musi także wpłacić do depozytu sądowego należności przyszłe za sześć miesięcy. Sąd Najwyższy w uchwale z 27 lutego 2008 r. stwierdził, że do złożenia należności do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 kodeksu postępowania cywilnego nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 6932 § 1 tego kodeksu (sygn. III CZP 153/07) (...) Przepisy nie są jednoznaczne. Nie ma w tej kwestii zgody w nauce prawa. Nie można też znaleźć jednoznacznego rozstrzygnięcia w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Sprawa zaś ma niewątpliwie duże znaczenie praktyczne, bo dłużnicy z przewidzianej w art. 883 § 2 k.p.c. możliwości uniknięcia egzekucji komorniczej korzystają często. Stąd pytanie prawne do SN. Uchwała podjęta w odpowiedzi na nie oznacza, że zezwolenie sądu nie jest w tym wypadku potrzebne.
Alimenty – kiedy egzekucja zbędna?
Powiązane artykuły
Alimenty na dziecko w 2025 roku - Kompletny przewodnik prawny
Kompleksowy przewodnik alimentów 2025: od kiedy i jak długo płacić alimenty na dziecko, wysokość świadczeń, fundusz alimentacyjny do 1000 zł, procedura sądowa.
Egzekucja z Nieruchomości 2025 - Kiedy Komornik Może Zająć Nieruchomość?
Kompleksowy przewodnik po egzekucji z nieruchomości w 2025 roku. Dowiedz się kiedy komornik może zająć nieruchomość, jak przebiega proces i jakie są nowe możliwości licytacji elektronicznej.
Rozwód w Polsce 2025 - kompletny poradnik prawny. Koszty, procedury, zmiany"
Rozwód w Polsce 2025 ? Aktualny przewodnik prawny ? Koszty od 600 zł ? Procedury krok po kroku ? Nowe przepisy ? Wzory pozwów ? Porady prawne
Uznanie dziecka 2025 - Procedury, Warunki i Skutki Prawne
Kompletny przewodnik po uznaniu dziecka w 2025 roku. Procedury, warunki, skutki prawne i praktyczne wskazówki.
Alimenty od dziadków
Pojęcie obowiązku alimentacyjnego zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. (...)
Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?
Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo (...)
Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?
Znajomy poprosił mnie, abym został członkiem zarządu prowadzonej przez niego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy jako członek zarządu będę odpowiadał za długi spółki?
Roszczenia współmałżonka w przedmiocie utrzymania rodziny
Charakter świadczeń alimentacyjnych, zasądzonych w przypadku separacji faktycznej, orzeczenia separacji, orzeczenia rozwodu, jest odmienny od roszczeń jednego z małżonków w przedmiocie utrzymania (...)
Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?
Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione (...)
Spadek 2025: Co Możesz Odziedziczyć?
Spadek w Polsce 2025 - wszystko o prawach i obowiązkach spadkobierców. Aktualne przepisy, fundacja rodzinna, niegodność dziedziczenia, zachowek. Praktyczne wskazówki prawne.