Awizowanie należy powtórzyć

W procedurze przed sądami administracyjnymi i cywilnymi znajdą się przepisy nakazujące podwójne analizowanie pism sądowych

(...)O wadach tzw. awiza, czyli zastępczego doręczania pism sądowych pod nieobecność adresata, mówi się od kilku lat. Przepisy mają być znowelizowane dopiero teraz.W czym rzecz: otóż nieodebranie pisma sądowego, np. pozwu, osobiście czy nawet przez domownika, nie przeszkadza uznać go za doręczone. Może to nastąpić w formie tzw. zastępczego powiadomienia, gdy listonosz zostawia w skrzynce awizo, a pismo czeka na poczcie siedem dni.

(...)Sądy mogą dalej korzystać z tego narzędzia (gdy podstawowe formy doręczania, zwłaszcza do rąk adresata, zawiodą), ale ze względu na rygoryzm, niebezpieczeństwo (a także zwyczajne pomyłki czy oszustwa) awizowanie ma być powtarzane.

Porady prawne

Trybunał nakazał złagodzenie skutków awizowania w sprawach cywilnych wcześniej, a przed sądami administracyjnymi w wyroku z 28 lutego 2006 r. (P 13/05). Żadna z procedur nie zawiera jednak jeszcze odpowiednich zmian. 

Rzeczpospolita 16.09.2008 r.

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika