Zatrudnieni, którzy mają prawo do premii i w ciągu ostatnich trzech lat byli jej pozbawieni z powodu długotrwałego zwolnienia lekarskiego, mogą się o nią upomnieć zarówno u pracodawcy, jak i w ZUS. Dla wielu pracowników może to oznaczać odzyskanie kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Większość polskich firm wypłaca bowiem swoim pracownikom premie uzależnione od wyników finansowych firmy bądź są one elementem motywacyjnego systemu wynagradzania. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 czerwca (sygn. SK 16/06) uznał, że gdy pracownik otrzymuje premię, od której firma płaci składki na ubezpieczenia społeczne, powinna ona zostać uwzględniona w podstawie obliczenia zasiłku chorobowego przysługującego podczas zwolnienia lekarskiego. Pod warunkiem jednak, że taka premia nie była faktycznie wypłacana w czasie choroby pracownika.
Będzie wyrównanie zasiłku
Powiązane artykuły
Zasiłek macierzyński 2025 - wysokość, wymiar urlopu, warunki przyznania
Kompletny przewodnik po zasiłku macierzyńskim w 2025 roku. Sprawdź wysokość świadczenia, długość urlopu, nowe zasady dla wcześniaków i wszystkie warunki przyznania.
Zasiłek pogrzebowy 2025-2026 ? komu przysługuje i jak go otrzymać?
Zasiłek pogrzebowy w 2025 roku wynosi 4000 zł, a od 2026 roku wzrośnie do 7000 zł. Sprawdź, komu przysługuje, jakie dokumenty złożyć i jak go otrzymać.
Podstawa wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych
Przed 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym wypłacany był dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten nie był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, (...)
Praca zdalna w okresie kwarantanny
W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny, przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie. Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą (...)
Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Organizacja pogrzebu niesie ze sobą wiele wydatków. Dlatego pamiętaj, że możesz dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Sprawdź, kto może dostać taki zasiłek (...)
Jakie prawa ma ojciec?
Ojcostwo wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale także z pewnymi przywilejami. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują mężczyznom wychowującym dzieci.
Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców
Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności (...)
Odprawa pośmiertna
Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)
Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?
1 stycznia 2016 r. wprowadzona została możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w formie dokumentu elektronicznego. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 (...)
Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)