Jedziesz samochodem, zatrzymuje cię patrol do rutynowej kontroli.
Policjant prosi o dokumenty. I... okazuje się, że zapomniałeś dowodu rejestracyjnego. Nie ma zmiłuj, ładują twoje auto na lawetę i odwożą na parking. A ty, by odzyskać samochód, musisz zapłacić kilkaset złotych. Poseł Janusz Palikot chce z tym skończyć.
W kierowanej przez niego sejmowej komisji "Przyjazne państwo" przygotowywane są przepisy, które odbiorą policjantom prawo do zabierania pojazdów w takich przypadkach. - Tylko przyklasnąć - cieszy się Józef Suchecki z Warszawy.
(...)Dzięki straszakowi, jakim jest holowanie, liczba nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów w Polsce należy do najniższych w Europie. Wynosi tylko około 2 proc.
- Złagodzenie kar zdecydowanie pogorszy sytuację ofiar wypadków drogowych, bo doprowadzi do wzrostu liczby nieubezpieczonych pojazdów - przestrzega Prądzyński.

(...)Zamiast od razu odwozić auta na parking, funkcjonariusze powinni sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy właściciel auta ma OC. Jeśli tak, holowanie byłoby zabronione.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?
Od 1 października 2018 r. jedździmy bez dowodu rejestracyjnego! Kierowcy w poniedziałek 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC mogą zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaną mandatów. Zniesienie (...)
Możliwa będzie profesjonalna rejestracja pojazdów
Nowelizacja przepisów przewiduje wprowadzenie tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, umożliwiającej legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem 1 numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów, bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu. Zmiany (...)
Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?
Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zajmuje (...)
Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna
Stan faktyczny Posiadam samochody popularnie zwane betonowozami - gruszkami służące jedynie do przewozu betonu towarowego w ruchu lokalnym. Jeśli samochody mają status specjalne, to czy kiedy zmieniła się klasyfikacja, należałoby te samochody przerejestrowywać? Czy wymiana dowodu na nowy (...)
Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego
O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy? Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (potwierdzenia ubezpieczenia). Do tego czasu (...)
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, "rodzica", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego - uznał NSA. Nie można uzależniać uzyskania przez obywatela polskiego (...)
Rejestracja VAT dla transakcji krajowych
Rejestracja podatników „VAT czynnych” Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów (...)
Zmiany weszływ życie Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, możliwość zarejestrowania pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania – to najważniejsze zmiany, które (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)
Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?
Czemu służy dowód osobisty? Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. "Nowy" dowód osobisty jest (...)
Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)
Będzie można zarejestrować pojazdy zabytkowe
Sejm zajmuje się teraz komisyjnym projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Proponowane zmiany mają na celu umożliwienie zarejestrowania pojazdów zabytkowych, pojazdów historycznych, nabytych w punkcie zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji lub stacji demontażu (...)
Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?
Obowiązki rejestracyjneZgodnie z przepisami ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 108, poz. 908), dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Pojazdy te, w tym również (...)
Podatek tonażowy już w 2007 roku
1 stycznia 2007 r. wejdzie w życie ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. (...)
Czego dotyczy nowe rozporządzenie? Wchodzące w życie 10 stycznia br. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów określa: wymagania w stosunku do (...)
mObywatel na poczcie i na torach
Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko... mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich (...)
Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym
25 kwietnia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiającej profesjonalną rejestrację pojazdów. Nowa forma czasowej rejestracji Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzi nową formę czasowej rejestracji pojazdów. Nowe przepisy umożliwią (...)
Bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC Rada Ministrów przyjęła zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. Wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast (...)
Odliczanie VAT naliczonego od nabycia samochodu i paliwa
Co do zasady podatnikowi podatku od towarów i usług (VAT) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W odniesieniu do pojazdów (...)
Koniec kart pojazdu i nalepek kontrolnych
Od 4 września 2022 r. nie są już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie jest konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Taką możliwość (...)