25.6.2013

Zespół
e-prawnik.pl

Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego

Jakie czynności upadłego staną się bezskuteczne?

Z woli ustawodawcy bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.
Należy wskazać więc, jakie czynności są czynnościami rozporządzającymi. Są nimi te czynności, których celem i bezpośrednim skutkiem jest przeniesieniem, obciążenie albo zniesienie prawa majątkowego. Tak więc do czynności rozporządzających należy zaliczyć zarówno zbycie rzeczy, jak i obciążenie rzeczy ograniczonym prawem rzeczowym, zrzeczenie się ograniczonego prawa rzeczowego, czy na przykład zwolnienie z długu.

Porady prawne

Skoro w przepisie jest mowa o czynnościach prawnych nieodpłatnych, to konieczne jest scharakteryzowanie także tej kategorii. Czynność prawna ma nieodpłatny charakter wtedy, gdy strona dokonując przysporzenia majątkowego nie otrzymuje w zamian korzyści majątkowej (nie ma jej otrzymać). Odpłatne czynności prawne bowiem polegają na tym, iż spełniane jest świadczenie wzajemne na rzecz drugiej strony czynności.

Czy zapłata długu może być także czynnością bezskuteczną?

Ustawodawca postanowił, iż bezskuteczne są również zabezpieczenie i zapłata długu niewymagalnego, dokonane przez upadłego w terminie dwóch miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jednak ten, kto otrzymał zapłatę lub zabezpieczenie, może w drodze powództwa lub zarzutu żądać uznania tych czynności za skuteczne, jeżeli w czasie ich dokonania nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości.
Bezskuteczność zapłaty lub zabezpieczenia długu niewymagalnego odnosi się do długów własnych upadłego, natomiast zapłata lub zabezpieczenie niewymagalnego długu innej osoby są w zasadzie skuteczne, chyba, że okażą się bezskuteczne na innej podstawie. Bezskuteczność dotyczy każdego sposobu zabezpieczenia długu niewymagalnego, jeżeli zostało udzielone przez upadłego.

Jakie inne czynności upadłego są bezskuteczne?

Ustawodawca postanowił, iż bezskutecznością objęte są także czynności prawne odpłatne dokonane przez upadłego w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości z małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej, krewnym lub powinowatym w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie albo z przysposobionym lub przysposabiającym.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: