Bilety, bony i karnety będą wolne od podatku

Zwolnieniem podatkowym objęte zostaną m.in. bony, talony i inne znaki, które możemy wymienić na towary i usługi - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowela została skierowana do pierwszego czytania w Sejmie.

Dokument zmierza do zniesienia dyskryminacji pracowników w świetle prawa podatkowego. Obecnie zwolnione od podatku są otrzymywane przez nich - w ramach funduszu świadczeń socjalnych - świadczenia rzeczowe oraz pieniężne, których łączna wartość nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 380 złotych.

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 125, poz. 1037) nie objęła zakresem zwolnienia świadczeń w formie bonów, talonów, i innych znaków legitymacyjnych (kuponów żywieniowych, biletów, przepustek, karnetów itp.), które można wymieniać na towary i usługi.

Według wnioskodawcy projektu zapis taki jest bezzasadną dyskryminacją pracowników w świetle prawa podatkowego.

Prezydent zaproponował więc, aby zwolnić od podatku wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń, w tym bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, a także otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającym w roku podatkowym kwoty 380 złotych.

Nowela, jeżeli wejdzie w życie, będzie stosowana do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2010 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika