Chińczycy nie będą budować naszych autostrad

9.2.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Zmiana przepisów ma zamknąć rynek zamówień publicznych dla firm spoza Unii Europejskiej i państw, z którymi wiążą nas umowy.

Oznacza to, że firmy ze Szwajcarii czy nawet z Meksyku i Chile nadal mogłyby starać się o polskie zamówienia, ponieważ wiążą nas z nimi umowy. Ale chińskie już nie – pisze Gazeta Prawna.

- Wreszcie ktoś przejrzał na oczy. Od lat powtarzamy, że polskie firmy nie są w stanie rywalizować na uczciwych zasadach z chińskimi przedsiębiorstwami – mówi w rozmowie z dziennikiem Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Porady prawne

Zmiany zaproponował Urząd Zamówień Publicznych. Według prezesa urzędu celem tego przepisu nie jest dyskryminacja żadnego kraju. Chodzi raczej o zapewnienie równowagi.

Jeśli my otwieramy rynek zamówień publicznych na wykonawców z innych państw, to dlaczego nasze firmy nie mogą liczyć na podobne traktowanie? Nowa regulacja da rządowi instrument do szerszego otwarcia innych rynków dla naszych przedsiębiorców na zasadach wzajemności – wyjaśnia na lamach Gazety Prawnej Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne