Nie wystarczy upoważnić rząd do wydania rozporządzenia. Ustawa musi określać, co ma się w nim znaleźć. Trybunał stwierdził 19 czerwca 2008 r. naruszenie tej konstytucyjnej zasady tworzenia prawa w zawartej w kodeksie pracy delegacji dla Rady Ministrów do wydania wykazu chorób zawodowych oraz zasad postępowania w razie stwierdzenia takiej choroby (sygn. P 23/07). Skutkiem orzeczenia o niezgodności z konstytucją upoważnienia ustawowego (art. 237 § 1 k.p.) jest niekonstytucyjność wydanego na jego podstawie rozporządzenia zawierającego wykaz chorób zawodowych – stwierdził Trybunał. Aby zapobiec powstaniu luki prawnej i umożliwić poprawienie niekonstytucyjnego prawa bez stwarzania dodatkowych trudności ludziom dotkniętym chorobami zawodowymi, Trybunał odroczył wejście wyroku w życie o rok.
Choroby zawodowe do poprawki
Powiązane artykuły
Alimenty na dziecko w 2025 roku - Kompletny przewodnik prawny
Kompleksowy przewodnik alimentów 2025: od kiedy i jak długo płacić alimenty na dziecko, wysokość świadczeń, fundusz alimentacyjny do 1000 zł, procedura sądowa.
Choroby zawodowe - zasady przyznawania świadczeń
Choroba zawodowa musi wykazywać związek przyczynowy z wykonywaną pracą, a konkretnie z jej warunkami i rodzajem, ponieważ to z nimi właściwie wiążą się ewentualne uszczerbki na zdrowiu. Dzięki (...)
Praca zdalna w okresie kwarantanny
W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny, przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie. Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą (...)
Podstawa wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych
Przed 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym wypłacany był dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten nie był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, (...)
Odpowiedzialność zawodowa rzeczoznawców majątkowych
Rzeczoznawca majątkowy, który nie wykonuje czynności zawodowych zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi oraz zasadami etyki zawodowej, podlega odpowiedzialności zawodowej. Podstawą (...)
Jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r.
Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Dowiedz się, (...)
Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe (...)
Odprawa pośmiertna
Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)
Prawo pracy a koronawirus
Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy odnoszących się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)