Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w stanie spoczynku i wysokości wynagrodzenia za czas choroby. Odświeżane przepisy dotyczą zarówno sędziów, jak i prokuratorów.
Ministerstwo planuje aby sędzia, który przez rok będzie na zwolnieniu lekarskim, przechodził w stan spoczynku bez względu na wiek, ale dopiero wówczas, gdy przedstawi zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.
Druga zmiana zakłada obniżenie wysokości zasiłków wypłacanych sędziom za czas choroby. Zamiast 100 proc. mieliby dostawać 80 proc. wynagrodzenia.
– Powodem wprowadzenia takiej zmiany jest chęć równego traktowania pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach, i sędziów – mówi Rzeczpospolitej Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości.
– To kolejne nieuzasadnione ograniczenie uprawnień sędziowskich – stwierdza w rozmowie z dziennikiem Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis. Według niej sędziowie nie należą do grup zawodowych, które najczęściej korzystają ze zwolnień lekarskich. – Jeśli resort chce ukrócić proceder nadużywania zwolnień lekarskich, to niech sięgnie do statystyk chorobowych i sprawdzi, które grupy najczęściej z nich korzystają – tłumaczy Rzeczpospolitej.