Co sprawia, że znak towarowy odróżnia się?
(...)W wielu orzeczeniach ETS i Sąd Pierwszej Instancji dawały pierwszeństwo ocenie ogólnego wrażenia wywieranego przez znak towarowy na przeciętnym odbiorcy towarów lub usług nim oznaczonych, wręcz krytykując niejednokrotnie ocenę szczegółów (por. np. orzeczenie T 423/04 w "Rzeczpospolitej" z 27 grudnia 2005 r. "Trzy litery to nie to samo co sześć").
(...)Już w definicji wyrażona została podstawowa funkcja znaku towarowego, a mianowicie funkcja odróżniająca.
(...)W artykule tym odmawia się zdolności rejestracyjnej znakom, które składają się wyłącznie z oznaczeń lub wskazówek mogących służyć w obrocie do oznaczania rodzaju, jakości, przeznaczenia lub innych właściwości towarów czy usług, lub pozbawione są odróżniającego charakteru.
(...)Trybunał uznał, że owszem - w przypadku charakteru odróżniającego znaku złożonego z kilku elementów należy rozpatrywać znak jako całość, ale nie stoi to na przeszkodzie badaniu po kolei poszczególnych jego elementów.
Rzeczpospolita 24.01.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?