Co to jest wtórne powierzenie mienia?

Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Na gruncie praktycznym pojawia się niekiedy problem, czy i kiedy doszło do powierzenia mienia pracownikowi.

Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Pobranie przez pracownika pieniędzy za towar należący do pracodawcy jest równoznaczne z ich powierzeniem pracownikowi odpowiedzialnemu materialnie. Takie przypadki określane są jako wtórne powierzenie mienia.

Do obowiązków pracownika należało organizowanie pracy w magazynie poprzez zamawianie, przyjmowanie i składowanie towarów będących przedmiotem obrotu, prowadzenie dokumentacji magazynowej, kasy, rozliczeń pieniężnych zgodnie z zasadami obowiązującymi w spółce oraz przekazywanie uwag i wniosków przełożonym. Sąd Najwyższy uznał, że w przedstawionych okolicznościach sprawy dokonanie powierzenia mienia pracownikowi jest faktem. Powierzenie mienia nastąpiło przez sam fakt pobrania pieniędzy od klientów.

Wyrok z dnia 18 grudnia 2001 r. (I PKN 757/00; Pr.Pracy 2002/11/32)

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.