Czy będzie rewolucja w prawie spółdzielczym?

Poselskie projekty dwóch nowych ustaw dotyczących spółdzielni trafią w najbliższych dniach do Sejmu. Proponowane w nich zmiany są rewolucyjne. Osoby mające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu będą mogły przekształcać je w pełną własność bez udziału notariusza – donosi na swoich stronach Gazeta Prawna. Wystarczy, że właściciele złożą wniosek o wpis do księgi wieczystej. Takie zmiany przewidują poselskie projekty dwóch ustaw – o spółdzielniach i o spółdzielniach mieszkaniowych.

 

Nowe przepisy mają też wzmocnić ochronę prawną kupujących mieszkanie od dewelopera. Przewidują m.in. wprowadzenie tzw. umowy deweloperskiej. Będzie to pisemna umowa o budowę lokalu gwarantująca zainteresowanemu przeniesienie własności mieszkania. Umowę tę będzie można odsprzedawać wraz z wniesionym wkładem budowlanym.

Porady prawne

 

Ustawy proponują również rozwiązania dotyczące uporządkowania spraw gruntowych, z którymi od kilkudziesięciu lat borykają się spółdzielnie mieszkaniowe. Tam, gdzie prawa spółdzielni do gruntu nie są uregulowane, projekt przewiduje automatyczne zasiedzenie – informuje gazeta Prawna.

 

Zgodnie z projektem wzmocnieniu ulegnie też pozycja posiadaczy lokatorskiego prawa do mieszkania. Po wejściu w życie nowych przepisów prawo to zbliży się do obecnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które podlega zbyciu, dziedziczeniu, a także egzekucji.

 

Dwa projekty poselskie, zawierające powyższe i inne rewolucyjne zmiany w prawie spółdzielczym, trafią do Sejmu w najbliższych dniach.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • @ 2012-10-15 17:29:56

    Naiwny jesteś. Ustawie będą towarzyszyć takie blokujące przepisy wykonawcze urzędasów,że będzie jeszcze gorzej niż było.

  • agusiaf31 2012-10-14 15:37:27

    To super, choć raz jakieś sensowne propozycje, bo od miesięcy w tej sprawie piszę do spółdzielni i otrzymuję jakieś wymijające odpowiedzi o problemach z prawem do gruntu, w sprawie których od 3 lat toczy się jakaś sprawa w sądzie i nie moze znaleźć końca.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika