czy europejski nakaz aresztowania zostanie utrzymany?

Jest pożyteczny, a jednak może zniknąć z naszego prawa. Aby tak się nie stało, potrzebna jest zmiana procedury karnej i konstytucji. Prezydenckie projekty są już w Sejmie
 
(...)Rok temu w kwietniu Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że europejski nakaz aresztowania jest niezgodny z art. 55 konstytucji. Chodzi o to, że pozwala on na wydawanie Polaków innym krajom.

Wyrok wejdzie w życie po upływie 18 miesięcy od opublikowania w Dzienniku Ustaw, tj. 4 listopada. Do tego czasu przepis obowiązuje i nie może być podstawą do podważenia wcześniejszych rozstrzygnięć.

Porady prawne

(...)W naszej procedurze karnej ena istnieje (art. 607t §1) od 1 maja 2004 r. Oznacza decyzję sądową wydaną przez państwo członkowskie w celu aresztowania i przekazania przez inne państwo członkowskie osoby ściganej w związku z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym albo w celu wykonania kary lub środka zabezpieczającego.

Rzeczpospolita 1.06.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika